Harp okullarına giriş koşullarını belirleyen yönetmeliklerde kritik değişiklik

featured

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) subay ve astsubay yetiştiren Harp Okulları ile Astsubay Yüksekokulları’na giriş şartlarında dikkat çeken bir değişiklik yapıldı.

Milli Savunma Üniversitesi Harp Okulları Yönetmeliği ile Milli Savunma Üniversitesi Astsubay Meslek Yüksekokulları Yönetmeliği Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı.

Bu yönetmeliklerle 2001 tarihli Harp Okulları Yönetmeliği ve 2003 tarihli Astsubay Meslek Yüksek Okulları Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı.

Önceki yönetmelikte giriş koşulları arasında sayılan “Kendisinin, annesinin, babasının, kardeşlerinin ve velisinin, tutum ve davranışları ile yasadışı, siyasi, yıkıcı, irticai, bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş, bu gibi faaliyetlerde bulunmamış veya bu gibi faaliyetlere karışmamış olması” şartı yeni yönetmelikte yer almadı.

Bunun yerine önceki yönetmelikte olmayan “Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulu’nca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, iltisakı ya da bunlarla irtibatı olmamak” hükmü giriş koşullarına eklendi.

‘DERS ÇIKARMAMIŞLAR’

Yapılan değişikliği Cumhuriyet’e değerlendiren emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, bu adımın tehlikeli sonuçlara yol açma riski bulunduğunu vurgulayarak, “Bu, FETÖ vakasından hiçbir şey öğrenilmediğinin, hiçbir ders çıkartılmadığının açık bir itirafıdır” dedi. “Bu değişiklikle tarikatlara ve cemaatlere, eğer iktidara karşı bir tavırları yoksa, yol açılmış oluyor. Burada AKP’nin orduyu tamamen kontrol etmeyi ve AKP’nin bakış açısını devletin resmi bakış açısı haline getirmeyi amaçlayan bir yaklaşım görüyoruz” diyen Yavuz, şunları söyledi:

“Tarikatların, cemaatlerin Harp Okulları’na girişinin önü yasal olarak da açılmış oluyor. Halihazırda memleket tarikatlar cenneti haline gelmiş durumda, ‘ordu da tarikatlar cennetinin bir parçası olsun’ diyorlar. Bu adımın çok tehlikeli sonuçlara yol açma riski bulunuyor. İktidarın, ‘bize yakın olursa tarikatların orduya yerleşmesinde hiçbir sorun yok’ anlayışının yansımasıdır. Görülüyor ki iktidar, geçmişten hiçbir ders çıkarmamış, bu yönetmelik bunun itirafı niteliğindedir.”

Harp okullarına giriş koşullarını belirleyen yönetmeliklerde kritik değişiklik

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

15 Yorum

 1. Hepsinin hedefleri aynı değilmiydi niye ders alsınlarki! Aralarındaki sadece çıkar çatışması değilmiydi ? Birisi darbe yapacak ama tek bir bakanı siyasiyi tutuklayamayacak buna ancak kadir inanır!

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  Acaba türbana girsem beni de Bahriye’ye geri alırlar mı? Uyanın ey Çevik Bir Doğan Güreş İsmail Hakkı Karadayı.. Kalkın da irtica görsün gözleriniz.

  Cevapla
 3. 1 sene önce

  Çıkıp da:İrticai faaliyetlerin;
  Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasasıyla belirtilen, laik demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olması özelliklerini tehdit etmesi,diğer tehditleri cesaretlendirme özelliği taşıması..vs vs diyecek bir delikanlı yok mu?

  Cevapla
 4. Ders çıkarmak mı, tam tersine derslerine iyi çalışmışlar. Bunlardan medet uman taş olur taş.

  Cevapla
 5. 1 sene önce

  Emegi geçenlerden Allah razı olsun.

  Cevapla
 6. 1 sene önce

  Eski yonetmelik yururlukteyken Tsk nin ici fetocu asker kaynamiyor muydu. Eski yonetmelik te goruyoruzki amansiz bir mucadeleye destek olmus. Ya bir birakin artik. Mesele yonetmelik miymis. Adam anayasayi cigniyor her firsatta. Kokordan uyduruk personel yonetmeligimi engel olacakmis tsk nin yok edilmesine. konu bu kadar basitmis yani oylemi. Gidin bir köşede eğleşin.

  Cevapla
 7. 1 sene önce

  Holdingi olan her tarikat terör örgütü adayıdır. Bunu anlayamadılar hâlâ…

  Cevapla
 8. 1 sene önce

  Fetö nasıl girdiyse diğer cemaatler de birşekilde girecek.

  Cevapla
 9. 1 sene önce

  Usrail de Cizvit papazlarının eğitim verdiği bir üniversitenin (G.town) mezunları genel olarak 20 yakın tüm servis elemanlarını buradan devşirir, en büyük hedeflerinden birisi diğer ülkelerden parlak öğrencileri burs vs vs benzeri uygulamalarla kabul etmesidir, Cizvit papazları yüzyıllardır Hristiyan misyonerliğin direği ve kılıcıdır, geçmiş dönemdeki Güney Amerika, Afrika ve Asya da sayısız misyonerlik faaliyetiyle muazzam başarılara imza atmışlardır, diğerlerine nazaran farkı ise Misyonerlik faaliyetlerinde gerektiğinde acımasızca kılıç kullanmanın tanrısal bir hak olarak gördükleridir, konunun en ilginç tarafı ise ülkede bu konuda yazan çizen olmadığı gibi hiç kimsenin itirazı da yoktur, eğer şikayetçi olan bir amerikan yazar,gazete vs vs vs vs var ise aynı bu haber gibi yayınlanmasını bekleriz

  Cevapla
 10. 1 sene önce

  Türkiye dört nala seriat devleti olmaya dogru gidiyor. Trenin freni tutmuyor ve duvara dogru hizla ilerliyor. Bu herifin sonu ve Türkiyenin sonu bununle birlikte hic iyi olmayacak.

  Cevapla
 11. 1 sene önce

  Her millet hak ettiği gibi yönetilir.

  Cevapla
 12. 1 sene önce

  Akp nin sakıncalı gördüğü hariç sakıncalı kabul edilmeyecekmiş. Önceden de fetö yü sakıncalı görmüyordunuz zaten!

  Cevapla
 13. Fetöcüler girerken irticai faaliyetlere karışmamış olmak giriş şartı bulunmakta idi. Ama görüldüğü kadarıyla anılan madde ile evinde minibar kuran fetöcülere birşey yapmayıp anası umreye gidenleri okuldan atmışlar.

  Cevapla
 14. 1 sene önce

  Artık türk ordusu cihatçı psikolojik türk ordusu gelecektir bu gidişle

  Cevapla
 15. sokaktaki kaç kişinin bu değişkilikten haberi var? kaçı anlamını biliyor? kaçı bunu dert ediniyor? ders çıkarma gibi dertleri yok zaten “bana karşı olmasın yeter” kriterleri.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!