Hasan Atilla Uğur'dan Amiraller mesajı

Emekli Albay Hasan Atilla Uğur emekli Amirallerin Montrö açıklamasına yönelik “darbe” suçlamalarına tepki gösterdi. Veryansın Tv’ye konuşan Uğur, “Ergenekon ve Balyoz kumpasları ile hapishaneye atılan , bedel ödeyen Türk Subaylarına bugün 'darbeci' denmesi en çok ABD ve Yunanistan'ı mutlu etmiştir. “ dedi.

Hasan Atilla Uğur'dan Amiraller mesajı

VERYANSIN TV

Montrö açıklaması yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınan ve haklarında soruşturma başlatılan emekli Amirallere bir destek de emekli Albay Hasan Atilla Uğur’dan geldi.

Bazı Amirallerin Mavi Vatan dedikleri için FETÖ tarafından  Ergenekon ve Balyoz kumpasları ile hapishaneye atıldığını hatırlatan Uğur, “Bedel ödeyen Türk Subaylarına  bugün "darbeci" denmesi en çok ABD ve Yunanistan'ı mutlu etmiştir. “ dedi.

Terörist başı Öcalan'ı sorgulayan komutan olarak da tanınan Uğur’un Veryansın Tv’ye özel açıklamaları şöyle:

‘ABD VE YUNANİSTAN MUTLU’

"Mavi Vatan dedikleri için, vatansever oldukları için, Akdeniz, Ege ve Karadeniz'e sahip çıktıkları için ABD beslemesi FETÖ casus şebekesi tarafından  Ergenekon ve Balyoz kumpasları ile hapishaneye atılan , bedel ödeyen Türk Subaylarına  bugün "darbeci" denmesi en çok ABD ve Yunanistan'ı mutlu etmiştir.

‘TSK GÖZ BEBEĞİDİR’

Türk Silahlı Kuvvetleri bu milletin sigortasıdır, göz bebeğidir. Üzerinde titrediği bir ocaktır. Bu kurumumuzu her türlü örgütten, tarikatten, oluşumdan ve siyasetten korumak devletimizin ve hepimizin görevidir. Daha önce her türlü bilgiye rağmen tedbir alınmadığını ve FETÖ alçak çetesinin Silahlı kuvvetlerimizde nasıl çöreklendiğini çok acı tecrübeler ile öğrendik. Amirallerimizin kamuoyu duyurusunda üzerinde durdukları konulardan biri budur.

Duyuruda gördüğüm en önemli husus Montrö Boğazlar Sözleşmesi konusudur. Bu anlaşma Lozan Anlaşmasının devamı niteliğinde ve bağımsızlığımızın, milli devlet olabilmemizin teminatıdır. Biliyorsunuz Lozan Antlaşması; Sevr yıkım anlaşmasını yırtıp çöpe attırdığımız, Anadolumuzun bütünlüğünde Türkiye Cumhuriyeti olarak devam edeceğimizi batıya kabul ettirdiğimiz, kapütilasyonlar gibi bir sömürüyü kaldırttığımız bir büyük anlaşmadır. Orada o koşullarda alamadığımız boğazların Türk Devleti yönetiminde olması konusunu Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının diplomasi dehası olarak gerçekleştirdikleri ve bunun için tam 13 yıl aralıksız çaba gösterdikleri bir sözleşmedir. Tarihsel olaylara bakarken önce bir adım geri çekilip o olayın olduğu dönemi her yönü ile incelemek şarttır.

‘MONTRÖ’YE SIKI SIKI SARILMAMIZ ÇOK ÖNEMLİ’

Amirallerin bu konunun tam göbeğinde yıllarca görev yapmış deniz subayları olarak endişelerini dile getirmelerinin bir darbe hazırlığı olarak nitelendirilmesi çok üzücüdür. Dikkatle bakalım ve görelim Montrö antlaşmasından sürekli şikayet eden ve masaya yatıralım diyen ABD ve Nato ülkeleridir. Devletin en üst makamından gelen açıklamada "Montrö sözleşmesinin kaldırılması veya değiştirilmesinin gündemimizde olmadığı" açıklanmıştır. Bu sevindiricidir. Çünkü burnumuzun dibinde Abd ve Rusya Ukrayna'yı oyun sahaları gibi göstererek kozlarını paylaşma hazırlığındadırlar. Montrö'ye sıkı sıkı sarılmamız Karadeniz'e kıyısı olan devletler için de çok önemlidir.

‘BİZİ BİZDEN BAŞKA KİMSE BÖLEMEZ’

Tekrar belirtmek isterim ki, Türk Silahlı Kuvvetleri bu milletin göz bebeğidir. Hiç bir örgüt, tarikat veya grup bu güzide teşkilatta yuvalanmamalıdır. Fetö tecrübemizden sonra bu konuya daha çok dikkat edilmesi hayati önemdedir. Ben bu duyurunun bir darbe hazırlığı olduğuna asla inanmıyorum. Amirallerimizin en kısa zamanda özgür kalacaklarına inanıyorum. Unutmayalım ne PKK , ne Fetö ne ABD ne Rusya, Çin veya bir başkası bizi bölemez. Bizi bizden başka kimse bölemez unutmayalım. Saygılarımla."