Hasan Onat'ın daha önce yayınlanmamış son röportajı

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Mezhepleri Tarihi Ana Bilim Dalı eski Başkanı Prof Dr. Hasan Onat, bir süredir tedavi gördüğü hastanede Kovid-19’dan vefat etti. Hasan Onat'ın daha önce yayınlanmamış son röportajı VeryansınTV Pankuş programında gerçekleşmişti. Prof.Dr. Hasan Onat "İslam bilime karşı mıdır? İslam bilime ters midir?" sorularını akıl ve mantık temelinde açıklayarak cevaplamıştı.

Hasan Onat'ın daha önce yayınlanmamış son röportajı

Kovid-19'dan hayatını kaybeden Prof.Dr. Hasan Onat vefatından önce daha önce hiçbiryerde yayınlanmayan Veryansın Tv Pankuş programında "İslam bilime karşı mıdır? İslam bilime ters midir?" sorularının cevaplarını açıkladı. Onat’ İnsanın diğer canlılardan farklı olarak akıl ve bilgi varlığı olması dışında bir anlam varlığı olduğunu da ifade ederek Kur’an’ın bu noktada insanın anlam çabasında verdiği desteğin altını çizdi.

Son nefesine kadar dünyayı ve kendini anlamlandırmaya çalışan insanın pusulasının vahiy olduğunu ve islamın insana bilime ve anlamlandırma hususundaki yardımının önemini belirtti. 

‘Kuran akla hitap eder. İnsanın kuranla bağını akıl kurar. Anlarsanız kuranın mesajını alabilirsiniz.Vahiy insanın ulaşabildiği doğruları teyit eder ve o doğrular yaptırım gücü kazanır. Örneğin Kur'an'a göre adam öldürmek büyük günah. İnsan aklıyla bunu bilemez mi günah demese bile bunun kötü birşey olduğunu bilir. Ama Kur'an'ın bunu ön plana çıkarması insanın o noktadaki zayıflığına karşı destek unsuru sağlar.’ diyen Profesör Onat namaz ve oruçtan önce gelen en büyük farzın ‘aklı kullanmak’ olduğunu ifade etti.

'SORGULARSANIZ KİMSE SİZİN İMANINIZI SÖMÜREMEZ'

İslam akla karşı çıkıyor diyenlerle ilgili ise din tüccarlarının, din alanındaki kurumsal yapıları eleştirdi. Bu yapıların kendilerini korumak için insanların özgürlük alanlarını daraltıp, sorgulamalarını engelleyerek kendilerine daha kolay rant sağladıklarını belirtti.

‘Sorgularsanız kimse sizin imanınızı sömüremez’ diyen Onat islamın bilimden koparılmak istenmesine şu şekilde yanıt verdi:

‘Sorgularsanız kimse sizin iyi niyetinizden çıkar sağlayamaz. Din tüccarları çareyi aklı kullanmama noktasında görmüşler ve diyorlar ki "siz aklınızı kullanmayın biz sizin adınıza aklımızı kullanıyoruz". Bunun anlamı biz sizi köleleştirdik demektir.
Aklı kullanmamayı, cehaleti dinle meşrulaştırmaya çalışmak... İşte esas tehlike budur. "Aklınızı kullanmayın, şeytan aklını kullandığı için sapıttıé sözleri "iman ayrı akıl ayrıdır" gibi argumanlar çıkarır. İslam akıl dinidir, iman islamda bilgi üzerine kurulur. İman edeceğiniz şeyleri önce bilirsiniz.O bilginin makul oldğuna kanaat getirir, hür iradenizle iman edersiniz. Ama siz buradaki bilgi boyutunu gözardı eder de bilmeden iman ederseniz, herşeyi iman esaslı hale getirirsiniz. Eğer imanın akılla bağı koparsa herşey dinleşir, dinin yerini alır. Mezhep, cemaat, çıkarlar da dinin yerini alır. İmanın akılla bağını yeniden kurmalıyız. Eğer batının tüketici kölesi olmaktan kurtulucaksak bunun ilk adımı imanın akılla bağını kurmaktan geçer. İslamdaki imanın formülü şudur: İman bilgi artı tasdiktir. O bilginin anlamlı olduğuna kanaat getirirsiniz, makul olduğu için iman edersiniz; inandığınız için değil. Hristiyanlıkta iman dogmadır. Onu sorgulayamazsınız. Ona inanırsınız, inandığınız için doğru ve anlamlı olur. “

PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKE TIKLAYIN