Hasip Kaplan için kırmızı bülten çıkarıldı

Terör örrütü propagandası yaptığı gerekçesiyle hakkında soruşturma yürütülen Hasip Kaplan'ın yurtdışına kaçtığı öğrenildi. Kaplan hakkında kırmızı bültenle yakalama kararı verildi.

Hasip Kaplan için kırmızı bülten çıkarıldı

Cizre 2. Ağır Ceza Mahkemesi, katılmadığı bir basın açıklaması nedeniyle “örgüt propagandası” ve örgüt üyeliği” suçlamalarıyla yargılanan eski milletvekili Hasip Kaplan hakkında kırmızı bültenle yakalama kararı verdi.
Yurtdışında olduğu öğrenilen Kaplan, sosyal medya hesabından açıklama yaptı:

Kaplan, söz konusu açıklamanın gerçekleştiği 6 Şubat 2008 günü, Meclis Genel Kurulu’nda başörtüsü yasağının kalkmasıyla ilgili görüşmelerde milletvekili olduğu Demokratik Toplum Partisi (DTP) adına konuşmacı olduğunu iddia etti.

Kararı veren Cizre 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kendisinin yurtdışında olduğunu bildiğini de belirten Kaplan, avukatlarının Meclis’teki konuşma tutanaklarını da mahkemeye sunduğunu ve savunmasının istinabe yoluyla alınması için talepte bulunduğunu aktardı.

Kaplan, “Dava açıldığında İstanbul’da savcılıkta talimatla ifade verdim, 6 Şubat günü Meclis’te olduğumu, konuşma yaptığımı söyledim. Avukatlarım da duruşmada söyleyip mahkemeye benim adresimi vererek istinabe talebinde bulundular. Heyet adresimi bildiği halde kırmızı bültenle yakalama kararı verdi.” dedi.

Hasip Kaplan, geçen sene Valilik tarafından yasaklanan nevruz etkiliğine katılmış, güvenlik güçlerine direnerek nevruz alanında terör örgütü propagandası olacak şekilde zafer işareti yapmıştı.

İddianamede, eski bağımsız Van Milletvekili Aysel Tuğluk, HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ve Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici hakkında “Silahlı terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek”, “terör örgütü propagandası yapmak” ve “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” suçlarından 10 yıldan 23 yıla kadar hapis cezası isteniyor.