Hastaneler alarm veriyor... Kritik 10 gün

Vaka sayılarının açıklanmasıyla günlük pozitif sayısının 30 bine dayandığı görüldü. Salgındaki yükseliş ise hastaneleri vuruyor. Bazı illerde hastane doluluk oranlarının yüzde 77'lere ulaştığı bildirildi. Verilere göre Türkiye, günlük vaka sayısında dünyada 5’inci, Avrupa’da ise birinci sırada yer aldı.

Hastaneler alarm veriyor... Kritik 10 gün

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı 26 Kasım Perşembe gününün koronavirüs tablosuna göre son 24 saatte 174 kişi hayatını kaybetti, semptom gösteren 6 bin 876 yeni hastayla birlikte 29 bin 132 vaka tespit edildi. Verilere ilişkin açıklama yapan Bakan Koca'dan yeni kısıtlama uyarısı geldi.

Bilim insanları ise gerçek vaka sayılarının bugüne kadar açıklanmamasına ise “Veriler bilinse hastaneler pandemi koşullarında çalışacaktı. Daha fazla önlem alınacaktı” diye tepki gösteriyor.

HASTANELER SOKAĞA TAŞMA NOKTASINDA

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol şu ifadeleri kullandı:

"O veriler bilinse tüm hastaneler pandemi koşullarında çalışmaya çevrilecek ve sağlık çalışanları ölmeyecekti, okullar açılmayacak, öğretmenler ve veliler hastalanmayacak, ölenler ölmeyecekti. Önlenebilir pek çok ölüm oldu. Mızrak çuvala sığmıyor artık. Hastaneler sokağa taşma noktasında, artık çok görünür olacak. Bu rakamlara göre aktif vaka sayısını temmuzdan beri üst üste koyacak olursanız 400- 450 bini bulur gerçek vaka sayısı. Aktif vaka sayısı birden 10 katına çıktığı için bunların da yüzde 1’i ölüm demek, yani 45-50 bin ölümden söz etmek gerekir o zaman... Önümüzde daha ağır kapanmalar ve can kayıpları var demek."

YOĞUN BAKIMLAR ÇOK 'YOĞUN'

Öte yandan Türkiye’de yoğun bakım yatak sayısının yüzde 60’ının devlet hastanelerinde, yüzde 40’ının diğer hastanelerde olduğunu bildiren uzmanlar, bazı şehirlerde yoğun bakım doluluk oranlarının yüzde 77’lere ulaşmasının durumun ciddiyetini ortaya koyduğunu söyledi.

Bakanlıktan tüm illere gönderilen genelgede ise özel hastanelerin pandemi süresince ek yatak taleplerinin karşılanacağı açıklandı.

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Tekin imzasıyla 24 Kasım günü tüm illere gönderilen genelgede, pandemi süreci sonunda geçici olarak ilave edilen yatakların iptal edileceğinin bilinmesi şartıyla, hastane binasında tadilat yapılmaksızın yerinde yatak eklenmek suretiyle sadece erişkin yoğun bakım yatağı veya çocuk yoğun bakım yatağı ilave yapılabileceği söylendi.

Bir süredir sadece hasta rakamını veren Sağlık Bakanlığı, artık vaka sayılarını da açıklamaya başladı. Önceki gün vaka sayısı 28 bin 351 olarak tespit edildi. Dün ise 29 bin 132’ye yükseldi. Peki bu rakam ne anlama geliyor? Alınan önlemler işe yarayacak mı?

Hürriyet’e konuşan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, alınan tedbirlerin vaka sayılarını ne kadar düşüreceğinin 14 gün sonra ortaya çıkacağını belirterek, “Bir hafta-10 gün içinde düşüş eğilimi beklenebilir” dedi.

Özlü, “Bu kısıtlamalar birden bire bir vaka düşüşüne neden olmaz. Düşme yavaş yavaş olur. Burada önemli olan kamusal alanda alınan tedbirleri by-pass etmemek. Vatandaşlar da evlerde bir araya gelmemeli. Aksi halde bulaşma devam eder... Durağanlaşma olur, düşme eğilimi başlarsa tedbirlerin işe yaradığını ve yarayacağını görmüş oluruz.”

KAPATMA TARTIŞMASI: 28 GÜN OLMALI

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise salgına karşı kapatma tartışmasıyla ilgili şunları söyledi:

“Bunun 14 gün ya da 21 gün olması gerektiği gibi bazı tartışmalar yapılıyor. Ancak bir şey yapılacaksa doğrusu 28 gün, yani iki kuluçka dönemidir. Aksi halde faydası yok. Herkesin eve kapanması durumunda tespit edilemeyen pozitif hastalar da ev içlerinde bulaştırmaya devam edecekler. Kısa dönemli bir kapatma da bu kez onların tam bulaştırma döneminde sokağa çıkması anlamına gelecektir.”

Asıl çözümün bir kez daha maske-mesafe ve hijyen olduğunun da altını çizen Ceyhan “Uyardınız, karşınızdaki maskesini düzgün takmıyorsa orayı mutlaka terk edin” dedi.