Hatay için ‘çalıntı bölge’ diyen Rus sitesine tepki

Rus haber ajansı Sputnik’in İngilizce sayfasında Hatay ile ilgili tarihi gerçeklerden yoksun bir haber yayınlandı. Söz konusu haberde Hatay için ‘Çalıntı bölge’ tabiri kullanıldı.

Hatay için ‘çalıntı bölge’ diyen Rus sitesine tepki

Suriye’nin İdlib bölgesinde gerçekleşen saldırıda 36 askerimizin şehit olması sonrası bölgede tansiyon artmaya devam ederken Rus medyasında Türkiye ile ilgili yanlış bir habere imza atıldı. Spunik’in İngilizce sayfasında yer alan bir haberde Misak-ı Milli sınırları içinde yer alan ve 1939 yılında vatan toprağına katılan Hatay için ‘Çalıntı bölge’ tabirinin kullanılması dikkat çekti.

Sputnik’in İngilizce sayfasında yer alan “Çalıntı bölge: Fransa neden Türkiye’ye 80 yıl önce Suriye’nin köşesini verdi?” başlığı ile yer alan haberde 1923 yılında imzalanan Lozan anlaşması ile Türkiye’nin sınırlarının belirlendiği belirtilerek Hatay’ın ‘aniden’ Türkiye’nin sınırlarına katıldığı savunuldu.

Birinci Dünya Savaşı sonrasında Lübnan ve Suriye’nin Fransız sömürgesi olduğunun vurgulandığı haberde İkinci Dünya savaşı sonrasında ise Fransa’nın bölgede referandum yapmaya karar vermesinin ardından Hatay’ın Türkiye sınırlarına girmeyi kabul ettiği söylendi.  Haberde ayrıca 1945 yılında bağımsız bir devlet olan Suriye’nin Hatay’ın Türk toprağı olmasını reddettiği de vurgulandı.

Haberde Hatay’ın nasıl Türkiye’ye katıldığı ile ilgili şu ifadeler yer aldı:

“1930’’ların sonlarında Fransızlar Hitler Almanya’sına karşı yaklaşmakta olan savaştan endişe duyarak umutsuzca Avrupa ve Orta Doğu’daki müttefikleriyle anlaşmaya çalışıyorlardı. Atatürk 1938’de öldü ve halefi İsmet İnönü, Türk milliyetçisi tutkusuna devam etmek istiyordu.

Fransızlar yaklaşan savaş sırasında bir dostluk anlaşması önerdiğinde, İnönü Hatay’ın Türkiye’ye katılması koşuluyla kabul etmeye istekliydi.”