Havalimanından karantina yurtlarına

Avrupa'dan getirilmeye başlanan Türkler, İstanbul'da öğrenci yurtlarına yerleştirilmeye başlandı.

Havalimanından karantina yurtlarına

Uçuşların durdurulduğu 9 Avrupa ülkesinde, iş ve akraba ziyareti ile öğrenci olarak bulunan Türk vatandaşları, uçaklarla Türkiye’ye getiriliyor. Saat 14.15 sıralarında Münih’ten İstanbul Havalimanı’na gelen ilk uçağın yolcuları, otobüslere bindirilerek karantina için hazırlanan Florya Beşyol Kız Öğrenci Yurdu’na yerleştirildi.

Koronavirüs nedeniyle Türkiye’ye dönmek isteyen 47 Türk vatandaşı, Almanya’nın Nürnberg kentinden, Türk Hava Yolları’nın (THY) uçağıyla yola çıktı.

THY’nin 1505 sayılı uçağı ile Türkiye’ye yola çıkan vatandaşlar hakkında açıklama yapan Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz, kendilerine 69 kişinin Türkiye’ye dönüş için başvurduğunu, bunlardan 22’sinin dönüş yapmaktan vazgeçtiğini söyledi.

MORAL KONUŞMASI YAPTI

Başkonsolos Serdar Deniz, Türkiye’ye dönüş yapacak yolculara, bizzat uçağın içine kadar eşlik etti. Deniz, yolcular kendileri için belirlenen koltuklara oturduktan sonra konuşma yaparak moral verdi. Başkonsolos Serdar Deniz’e Başkonsolos yardımcısı Selçuk Eke de eşlik etti.

Yolcular, kabin ekipleri ve pilotlar tedbir amaçlı maske taktı. Yolcular hem Başkonsolos Serdar Deniz’e, hem de THY yetkililerine teşekkür etti.