Hayatını kaybeden 'ekran polisi' için kim ne yazdı?

Türk Basınının usta isimlerinden Yeniçağ gazetesi yazarı Burhan Ayeri önceki gün hayatını kaybetti. Ayeri, geçirdiği kaza sonrası beli kırıldığı için 20 Kasım tarihinde yazılarına ara vermişti. Ayeri için TGC'den açıklama yapıldı.

Hayatını kaybeden 'ekran polisi' için kim ne yazdı?

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Burhan Ayeri’nin ölümünün ardından bir açıklama yaptı.

Açıklama şöyle: “Gazetecilik ve köşe yazarlığı alanında uzun yıllardır başarıyla görev yapan Burhan Ayeri’yi kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ailesinin ve sevenlerinin acısını paylaşıyor ve baş sağlığı diliyoruz. 
 
Burhan Ayeri’nin cenazesinin 14 Aralık 2020 Pazartesi günü toprağa verilmesi bekleniyor. 

ARKASINDAN NE YAZDILAR?

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan ve Sabah gazetesi yazarı Yüksel Aytuğ, duayen gazeteci Burhan Ayeri'yi yazdı.

Ayeri için, "Klasik televizyon eleştirmenliğinin son ulu çınarıydı." ifadelerini kullanan Hakan yazısında şu ifadelere yer verdi:

"Televizyona çıktığım ilk günden beri eleştirilerine hedef oldum.

İnce ince, alttan alta giydirirdi bana.

Anlayışlı bir gülümsemeyle karşılardım eleştirilerini.

Çünkü eski yazarlara özgü mizahi bir dili vardı ve o dil bana sevimli gelirdi.

Merakla okurdum kendisini.

Vefat etti. Kaybettik. Allah gani gani rahmet eylesin."

'YERİN ASLA DOLMAYACAK...'

Öte yandan Sabah yazarı Yüksel Aytuğ ise, "Haber cep telefonuma düşünce kahroldum. Çünkü televizyon eleştirmenliğine yeni bir boyut katan, Ekran Polisi köşesiyle hepimize rehber olan, mesleğin duayenlerinden, Burhan Ayeri ağabeyimin yokluğu bende büyük bir boşluk yaratacaktı. Zira her sabah mutlaka göz attığım birkaç köşeden birini yazıyordu." ifadelerini kullandı.

Aytuğ, yazısında "Hıncal Ağabey'in de sık sık yazdığı gibi Burhan Ayeri'nin sadece televizyon eleştirileriyle kendini sınırlaması meslek adına büyük kayıptı. Çünkü siyasetten spora, ekonomiden magazine son derece geniş bir yelpazede vurduğu her yerden ses getiriyordu. Sonunda, yaşamının son döneminde birileri bunun farkına vardı da ona serbest bir köşe açtı. Güle güle Burhan Ağabey... Yerin asla dolmayacak..." dedi.

BURHAN AYERİ KİMDİR?

İzmir Damlacık’ta dünyaya gelen Ayeri, eğitim hayatına Vefa Lisesi’nin ardından Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'nda devam etti. Gazeteciliğe 1966’da başlayan Ayeri, Tercüman gazetesinde uzun süre haber müdürü olarak görev aldı. Türkiye’de televizyon eleştirmenliğini gazetelerde ilk başlatan isim olan Ayeri’nin meslek ödüllerinin sayısı yüzün üstündedir.

Ayeri hayatına ilişkin kaleme aldığı özgeçmişini, “Orhan Ayhan gibi ağabeye ve Ömer Üründül gibi bir kardeşe sahip olduğum için gerçekten şanslıyım.Bir diğer şansım ise sonbaharımda Yeniçağ gibi "kadir bilir" bir ekiple çalışabilmektir” ifadeleriyle sonlandırmıştı.