Haydarpaşa ve Sirkeci garlarıyla ilgili projeler ortaya çıktı

İstanbul'da yıllardır atıl halde bekletilen simge yapılar Haydarpaşa ve Sirkeci garlarıyla ilgili hazırlanan projelerin ayrıntıları ortaya çıktı.

featured

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, Haydarpaşa ve Sirkeci garlarında yapılacak inşaata ilişkin detayları aktardığı bugünkü yazısında “Nasıl bir yapılaşma olacak? Ne türden binalar inşa edilecek? Tarihi yapılar ve dokular korunabilecek mi? İnşaat ihalelerini hangi şirketler alacak?” sorularını gündeme getirdi.

Saymaz’ın aktardığına göre, Gar sahaları için Kültür ve Turizm, Ulaştırma ve Altyapı bakanlıkları ile TCDD arasında 12 Eylül 2023’te ön protokol imzalandı ve hem gar sahaları hem de binalar Kültür ve Turizm Bakanlığı’na kiralandı. Ön protokol kapsamında, yapılacak çalışmalar için danışman atandı ve danışma kurulu oluşturuldu. Garların sosyal ve kültürel tesis alanı olarak değerlendirilmesi için konsept proje çalışmasına başlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kültür Varlıklar ve Müzeler Genel Müdürlüğü Uygulamalar Daire Başkanlığı tarafından TCDD Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’ne gönderilen ‘Haydarpaşa ve Sirkeci Gar Sahası Hakkında’ başlıklı yazıya göre gar sahalarında sadece restorasyon ve restitüsyon yapılmayacak, yeni binalar inşa edilecek ve çevre düzenlemesine gidilecek.

Saymaz, “Haydarpaşa ve Sirkeci garında nasıl bir yapılaşma olacak? Ne türden binalar inşa edilecek? Tarihi yapılar ve dokular korunabilecek mi? İnşaat ihalelerini hangi şirketler alacak? Yoksa ‘özel konsept projesi’ de Beşli Çete’ye mi verilecek? Yarın ya da ileride bir gün Haydarpaşa ve Sirkeci, yeniden gar olarak kullanılmak istenirse bu binalar ne olacak?” soruşlarını yöneltti.

‘İKİ KITAYA YAYILMIŞ SANAT MERKEZİ VE BİANEL OLACAKMIŞ’

“İddia o ki Haydarpaşa ve Sirkeci gar ve sahaları bienal ve sanat merkezine dönüşecek” diyen Saymaz, şunları kaydetti:

“Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca Kadıköy Belediyesi’ne yazılan yazıda iki garın 1 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 97/1. maddesinin ‘g’ bendi uyarınca özel proje alanı ilan edildiği belirtiliyor. Yazıya göre Haydarpaşa ve Sirkeci’nin geleceği şöyle şekillenecek:

‘Haydarpaşa ve Sirkeci garının sanat merkezine dönüşmesiyle İstanbul’un dünya çapında sanat destinasyonuna dönüşeceği, iki kıtaya yayılmış bienal ve sanat merkezi oluşturulacağı, İstanbul Bienali’nin dünyanın en önemli bienalleri arasında yer alacağı, sanatın gücünü ve birleştirici etkisini vurgulayarak İstanbul’un kültürel zenginliğini attırması ve uluslararası tanıtımında büyük katkı sağlamasının hedeflendiği…’

Bu proje kapsamında Anadolu Yakası’nda müze, kütüphane, el sanatları atölyeleri kurulacak.

Yazıdan:

‘İstanbul’un özellikle Anadolu Yakası’nda eksikliği hissedilen müze, kütüphane, el sanatları atölyeleri ile birlikte bir kültür sanat odağı oluşturularak…’ (…)”

Haydarpaşa ve Sirkeci garlarıyla ilgili projeler ortaya çıktı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!