Hayvanlarla ilgili gerçekler

Bazı hayvanların bilmediğimiz özellikleri bir yana burada yer alan bir çok hayvanın adını bile duymamış olabiliriz. Doğanın bu en nadide yaratıkları hakkında küçük bilgiler derledik.

Hayvanlarla ilgili gerçekler

KUTUP AYILARI

Kaplanlar, kedigillerin en büyük üyesidir. Son 100 yılda sekiz kaplan türünün üçü yok oldu. Avcılık ve ormanlara verilen zararla birlikte yüz binlere varan kaplan nüfusundan geriye sadece 2500 hayvan kaldı. En yaygın kaplan türü olan Bengal kaplanları Hindistan’da yaşarlar ve vahşi dünyadaki kaplanların yaklaşık yarısını oluştururlar.

İmparator ve kral penguenlerden sonra tüm penguenler arasında üçüncü sırayı 1 metreye kadar büyüyebilen Gentoo penguenleri alır. Bu penguenler çeviktir, aerodinamik bir vücuda sahiptir ve saatte yaklaşık 5 kilometre hızla hareket etmelerini sağlayan güçlü yüzgeçleri vardır. Suya dalan kuşlar arasında en hızlı yüzücülerdir.

Dünyanın tüm okyanuslarında yaşayan kambur balinalar su altında şarkı söylemeleriyle tanınırlar. Adlarını sırtlarındaki yüzgecin önünde yer alan kamburdan alırlar. Bu balinaların sırtları koyu renkli, karınları açık renklidir ve boyun bölgelerinde derileri buruşuktur.

Dünyanın en hızlı kara memelisi 10-12 yıl kadar yaşayabilir. Diğer büyük kediler gibi kükreyemeseler de yalnızca 3 saniye içinde 0’dan saatte 97 kilometre hıza çıkabilirler.

Yavru çitalar yaşamlarının ilk birkaç haftasında savunmasızdır. Anneleri avlanırken korunmak için yavrular uzun otların arasına saklanır ve örtenek adı verilen kabarık, altın rengi bir kürkle korunurlar. Yavrular büyüdükçe örtenek yerini çitanın tanıdık beneklerine bırakır.

Bu muhtemelen genç bir deniz aslanı. Erkekse yetişkinliğe erdiğinde ağırlığı 225 kilogramın üzerine çıkabilir. Adını aldığı Galápagos adalarının yerlisi olan bu yüzgeç ayaklı Galápagos takımadasının kıyılarında ve büyük dalgalarında zaman geçirmeyi seviyor.

Anavatanı İskoçya olan bu inek Avustralya, Yeni Zelanda, Avrupa, Kanada ve ABD’de de yaşar. Sütünün yağ içeriği yüksek olsa da genellikle sütünden yararlanmak için beslenmez. Karda ilerlemesini sağlayan uzun boynuzları ile uzun tüyleri sayesinde soğuk havalarda yaşayabilirler.

Yavrular açık kahverengi veya siyah beneklerle doğar ve yavru büyüdükçe bu benekler yok olur. Yeni doğanlar bir ya da iki ay boyunca annelerinin yanında saklanırlar. 10-15 günlük olduklarında yürümeye başlarlar.

Kedi gibi gözleri ve beyaz tüyleriyle kar baykuşu aslen Kuzey Kutbu’nda yaşar ve karlı ortamda kolaylıkla gizlenebilir. Kuzey Amerika’da 30 bin, dünyada 200 bin kadar kalan kar baykuşu nüfusu her geçen gün azalıyor. Av için girişilen rekabet arttığında kuşlar besin bulmak için güneye “akın ediyorlar”.

Manati olarak da bilinen bu büyük deniz memelileri 4 metre boya, 450 kilogram ağırlığa ulaşabiliyor. Çoğunlukla otobur olan bu hayvanlar palet benzeri yüzgeçleriyle yüzüp beslenmek için su bitkileri ararlar. Deniz inekleri su yüzeyine yakın seviyelerde yüzerler.

Bu kelebeklerin milyonlarcası kış aylarında (Ocak-Mart arasında) Kanada ve ABD’den güneye, Meksika’ya göç ediyor. Köknar ağaçlarında kış uykusuna yattıklarında manzara adeta bir tabloya dönüşüyor.

İngiltere’nin Shetland Adaları’nda yaşayan bu midilliler ortalama 107 cm’lik boylarıyla en küçük at türüdür. Mevsimle değişen tüyleri yazları ipeksi ve kısa, kışları daha yoğundur.

Afrika fili hala yaşayan kara hayvanları arasında en büyüğüdür ve yine en büyük beyinli kara hayvanıdır. Erkek filler yedi ton ağırlığa ve omuz hizasında dört metreye kadar uzunluğa ulaşabilirler. Yaklaşık iki yılla gebelik süresi en uzun olan memeliler de fillerdir.

KIZIL AYNAK

Bu kuşun parlak rengi yediği kabuklulardaki karotenden gelir. Aynakların 60 milyon yıl öncesine uzandıklarını gösteren fosil kayıtları var.

AFRİKA ANTİLOPLARI

Oriks cinsinin üyeleri olan Afrika antilopları, Namib Çölü’ndeki yaşama kusursuz uyum sağlamışlardır ve su ve besin olmadan uzun süre yaşayabilirler. Hem dişi hem erkek Afrika antiloplarının ortalama 83 santimetrelik ölümcül boynuzları vardır.

BÜYÜK KUDU

Büyük kudunun uzun, sarmal boynuzları bu Afrika antilobunu diğer toynaklılardan ayıran özelliğidir. Altıncı yaşlarına girdiklerinde en büyük kudunun boynuzları iki buçuk kıvrıma ulaşır. Boynuzlar en büyük savunma aleti gibi görünse de sadece zaman zaman türün diğer erkekleriyle yapılan kavgalarda kullanılır.

ORKA (KATİL BALİNA)

Katil balina olarak da bilinen orka en büyük yunus türlerinden biridir. Orkayla beslenen başka bir canlı olmadığından orkalar okyanustaki besin zincirinin en tepesindedir. Buna karşın bilim insanları, köpekbalıkları gibi diğer yırtıcılar geldiğinde orkaların hızla ortamı terk ettiklerini keşfettiler.

Orkalar siyah-beyazdır ve su altında haberleşmek için özel sesler çıkarırlar.

KIZIL DİŞİ TİLKİ

Bebek tilkiler baharda yuvalarından çıktıklarında henüz 3-5 haftalıktırlar. Zamanlarının çoğunu kardeşleriyle ve anne-babalarıyla oynayarak geçirirler. Sonbahar geldiğinde yetişkinliğe ulaşmış olurlar ve tek başlarına yaşayabilirler.