Hayvanseverlere yeni yıl müjdesi

Yıllardır beklenen hayvan hakları yasası ile ilgili olarak müjde geldi.

Hayvanseverlere yeni yıl müjdesi

Hürriyet’ten Fatih Çekirge’nin yazısında ifade edilene göre TBMM Başkanı Mustafa Şentop hayvanlar hakkındak yeni düzenlemelerin hazırlandığını bildirdi.

İşte söz konusu düzenlemeler:

APARTMANLARDAKİ KEYFİ KISITLAMALAR

Kat Mülkiyeti Kanunu’nda yapılacak bir revizyonla, apartman yönetimlerince hayvanlara ilişkin getirilen keyfi kısıtlamalara ve yasaklara engel olunacak. Apartman yönetimleri kedi-köpek besleyemezsin yasağı koyamayacak.

HAYVANA EZİYET

Hayvanlara yönelik bir hayvan neslini yok etme, hayvanı öldürme, hayvana acımasızca ve zalimce eylemlerde bulunma, hayvanların cinsel istismarı ve hayvan dövüştürme suç kapsamında.

BELEDİYELERE ZORUNLULUK

Belediyeler bütçelerini yaparken bütçenin belirli bir oranının hayvanların korunması ve bakımı için ayrılmasının zorunlu hale getirilmesi.

HAYVAN DÖVÜŞÜ

Hayvanları dövüştürenlerin, bahis oynatanların, internet üzerinden bunları yapanların fiilleri katalog suçlar kapsamında.

SAHİPLİ-SAHİPSİZ HAYVAN AYRIMINA SON VERİLMELİ

Hayvanlara yönelik işlenen fiillerin cezalandırılmasında sahipli-sahipsiz hayvan ayrımına son.

‘REFAH KRİTERLERİ BELİRLENSİN’

Hayvanların bakıldığı ortamların asgari standartlarının belirlenmesi ve ‘istifçilik’ olarak tabir edilen hayvana kötü muameleye varacak derecede yetersiz bir alanda çok fazla sayıda hayvanın barındırılmasının önüne geçilmesi için ‘refah kriterlerinin’ ortaya konulması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı’nca mevzuat çalışması yapılması.

HAYVANI SOKAĞA ATANA CEZA

Üzerine kayıtlı olan ve çevreye sorun yaratan hayvanların önlemini almayan, sahibi olduğu hayvanı sokağa atan kişilere ceza.

PETSHOP’LARDA SATIŞ YASAĞI

Yurt dışından ülkemize kaçak yollarla hayvan sokulmasının önlenmesi amacıyla sıkı denetim.

ADALAR’DA FAYTON YERİNE ELEKTRİKLİ ULAŞIM ARACI

Adalar’da elektrikli ulaşım araçlarının kullanımına geçilmesi.

Rapordan yaptığım bu alıntıların yeni yılda yasalaşacağı müjdesini aldıktan sonra hayvanseverler olarak umutla bekleyeceğiz.