Hazine parsellerini satışa çıkarıyorlar!

Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre farklı özelliklerde 20 adet maliye arazisi 1 adet de Ankara Büyükşehir Belediyesi arazisi satışa çıkıyor. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi’nden yapılan açıklamada, bu durum 'kente ihanet' olarak nitelendi. Açıklamada “Yönetilemeyen ekonomilerin çıkış noktaları, mülkiyeti hangi kamu kurum ve kuruluşlarına ait olursa olsun temelinde halkın sahip olduğu ve kamusal alanları sağlıklı şekilde planlayarak halka hizmet amaçlı kullanılması gereken parselleri satmak olamaz” denildi.

Hazine parsellerini satışa çıkarıyorlar!

VERYANSIN TV

3 Eylül 2020 tarihli Resmi Gazete’de yer alan ilana göre, Ankara’da Çankaya, Yenimahalle, Altındağ, Keçiören ve Sincan ilçelerinde bulunan, mülkiyetlerinin 20 adedi Maliye Hazinesi'ne 1 adedi ise Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan toplam 21 adet taşınmaz 17 Eylül’de satışa çıkarılıyor.

TBMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi’nden yapılan açıklamada, bu durumun kente ‘ihanet’ olduğu vurgulandı.

Açıklamada satışa çıkarılacak alanla ilgili şu ifadeler yer aldı: 

“Toplam muhammen bedeli 81.560.119 TL olan ve toplam 77.308,62 metrekare yüz ölçümüne sahip ve kullanım amaçları konut alanı, ticari rekreasyon alanı, kentsel çalışma alanı, bölgesel çalışma alanı, küçük sanayi alanı, fuar alanı gibi çeşitli şekillerde planlanan parseller 17 Eylül 2020 tarihinde satışa çıkarılacaktır. Çeşitli emsal ve hmax (bina maksimum yükseklik) değerlerine sahip bu parseller kent planlamaları dahilinde kullanım amaçları ve ilgili kamu kurumlarının kontrolleri dışında kullanılarak özelleştirilmesi kamuya ait taşınmazların ve bütüncül olarak planlanması gereken kentlerimize ihanettir.”

‘EKONOMİK KRİZ PARSEL SATARAK ENGELLENEMEZ'

Ülkenin içinde bulunduğu ve ciddi boyutlara ulaşan ekonomik krizin artık kontrolden çıktığı belirtilen açıklamada, “Yönetilemeyen ekonomilerin çıkış noktaları, mülkiyeti hangi kamu kurum ve kuruluşlarına ait olursa olsun temelinde halkın sahip olduğu ve kamusal alanları sağlıklı şekilde planlayarak halka hizmet amaçlı kullanılması gereken parselleri satmak olamaz. Günü kurtarmak amaçlı yapılan bütün uygulamalar uzun vadede yine halkın sırtına yüklenen yeni krizleri beraberinde getirecektir. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi olarak halkın taşınmazlarının adım adım takipçisi olacağımızı bir kere daha belirtiriz. Halkın parselleri satılık değildir!" denildi.