Hazine, TESEV’e 1 milyonun üzerinde ‘şartlı’ bağış yapmış!

featured

Hazine ve Maliye Bakanlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün George Soros’un kurucusu olduğu Açık Toplum Vakfı’nın finanse ettiği TESEV’e 1 milyon 186 bin 278 lira 15 kuruş tutarında şartlı bağışta bulunduğu ortaya çıktı. Veryansın TV’nin ulaştığı TESEV’in 2019 Faaliyet Raporu’na göre; 8 Ekim 2018 tarihinde gönderilen bağışın yaklaşık 927 bin lirası harcandı, henüz gerçekleştirilmeyen proje faaliyetlerine tekabül eden tutar ise 259 bin 99 lira 13 kuruş.

ERAY ÇELEBİ/VERYANSIN TV

Veryansın TV, Amerikancı darbe girişimleri ve iç kışkırtmalarda adı eksik olmayan ABD’li spekülatör George Soros’un kurucusu olduğu Açık Toplum Vakfı’nın finanse ettiği Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı’nın (TESEV) 2019 Faaliyet Raporu’na ulaştı. Yapılan bağışların bilgisi, 61 sayfadan oluşan raporun “1.4. Gelecek Aylara Ait Gelirler” başlığı altında aktarılıyor.

BAĞIŞ TUTARLARI TESEV RAPORUNDA

Raporda, Hazine ve Maliye Bakanlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı’na (TESEV) 167.586,55 avro (1 milyon 186 bin 278 lira 15 kuruş) tutarında “şartlı bağış” yaptığı belirtiliyor. 8 Ekim 2018 tarihinde gönderilen bağışın 2018 yılında 151 bin 638 lira 94 kuruşu, 2019 yılında da 775 milyon 540 bin 8 kuruşunun harcandığı görülüyor. Henüz gerçekleştirilmeyen proje faaliyetlerine karşılık gelen tutarın ise 259 bin 99 lira 13 kuruş olduğu ifade ediliyor.


2018 Gelecek Aylara Ait Gelirler Hesabı


2019 Gelecek Aylara Ait Gelirler Hesabı

TESEV’E GÖRE BAĞIŞ İHALE İLE GELMİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı soruları yanıtsız bırakırken Veryansın TV’nin sorularını yanıtlayan TESEV yetkililerine göre AB hibeleri “şartlı bağışlar” kategorisinde gerçekleşiyor. Bu kapsamda bu kategorideki AB hibelerinden yararlanabilmek için Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi’nin açtığı ihalelerin kazanılması gerekiyor.  Böylece ihaleyi kazanan kuruluşa AB hibesi aktarılıyor.

AB HİBELERİ TÜRKİYE KARŞITLARINA AKIYOR!

“Gelecek Aylara Ait Gelirler” hesabındaki veriler incelendiğinde TESEV’in gelirlerinin büyük oranda Avrupa Birliği’nden Birleşmiş Milletler’e kadar birçok uluslararası kurumdan alınan hibelerden oluştuğu görülüyor. “Belirli bir projeye yönelik harcama koşulu bulunan bağışlar”a göre; ihale ile alınan 1 milyon 186 bin 278 lira 15 kuruşluk hibe dışında, Birleşmiş Milletler’e bağlı UNDP Yöneticiliği‘nden 124 bin 184 lira 93 kuruş, Avrupa Birliği’ne bağlı Horızon 2020 programından 52.018,75 avro, Internatıonal Budget Partnershıp (Uluslararası Şeffaf Bütçe Endeksi) tarafından 27 bin 807 lira 3 kuruş, Macedonian Center for International Cooperation Foundation’dan 14 bin 388 lira 62 kuruş aktarılmış.

ŞARTLI BAĞIŞLARDA DİKKAT ÇEKEN ARTIŞ

2019 yılında önceki dönemlere göre alınan “şartlı bağış”taki fahiş artış ise dikkat çekiyor. Tabloya göre, 2017’de 204 bin 262 lira 85 kuruş, 2018’de 311 bin 396 lira 10 kuruş olan şartlı bağışlar 2019 yılında 1 milyon 106 bin 406 lira 78 kuruşa yükselmiş.

Rapora göre vakfın 31.12.2019 itibarıyla banka hesaplarındaki bakiyelerin toplam tutarı ise 1 milyon 94 bin 582 lira 98 kuruş.

TESEV’İN PROJE ORTAĞI CHP’Lİ ŞİŞLİ BELEDİYESİ

2019 Faaliyet Raporu’nda ayrıca “Daha demokratik bir yerel yönetim için sivil toplumun güçlendirilmesi projesi” adı altında belediyelerle yapılan iş birliğine de yer veriliyor. Projenin ortaklarının CHP’li Şişli Belediyesi ve Türkiye Kent Konseyleri Birliği, iştirakçisinin ise Denge ve Denetleme Ağı olduğu ifade ediliyor.

TESEV İLE BÜTÜN PARTİLER ÇALIŞMIŞ!

2018’in ekim ayında başladığı ve 2 yıl süre ile devam edeceği belirtilen projenin Adana, Ankara, Burdur, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kars, Sinop, Van ve Yalova illerinde faaliyet gösteren Sivil toplum Kuruluşları (STK) ve belediyelerin katılımıyla yapıldığına dikkat çekiliyor. 2014 Yerel Seçimleri’ne göre 2018’de İstanbul, Ankara, Gaziantep AKP’de; İzmir, Burdur, Sinop, Yalova CHP’de; Adana, Kars MHP’de; Van belediyesi ise BDP’de yer alıyordu.

TESEV’İN 2020 ÇALIŞMA PLANI

Raporda 3 başlık halinde TESEV’in 2020 çalışma planına dair ise dikkat çeken bazı hedefler sıralanıyor:

KENT ÇALIŞMALARI

“-Demokratik yerel yönetişim konusunda savunuculuk yapılması

-Kent politikası alanındaki yeni tartışmaların yayımlanması ve yaygınlaştırılması

-Uluslararası kent politikası süreçlerinin takibi ve süreçlere ilişkin politika önerilerinin üretilmesi

TOPLUMSAL CİNSİYET ÇALIŞMALARI

 -Kadın örgütleri ve yerel yönetimler arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi

-Veriye dayalı toplumsal cinsiyet politikaları ve savunuculuk araçlarının geliştirilmesi

-Toplumsal cinsiyet alanındaki yeni tartışmaların yayımlanması ve yaygınlaştırılması

-Uluslararası toplumsal cinsiyet süreçlerinin takibi ve süreçlere ilişkin politika önerilerinin üretilmesi

‘DİĞER YÖNETİŞİM ÇALIŞMALARI’

-Yönetişim alanında etki alanını artıracak küresel işbirliklerinin artırılması

-Laiklik ve dinin yönetişimi konusunda politikaların uluslararası karşılaştırmalı değerlendirilmesi”

TESEV KİMDİR? 

1994 yılında kurulan TESEV’i, ABD’li spekülatör George Soros’un kurucusu olduğu Açık Toplum Vakfı finanse ediyor. Turuncu devrimler organizatörü Soros’un Türkiye şubesi gibi çalışan TESEV kurulduğundan bu yana tepki çeken raporlar hazırladı. TESEV’in yönetim kurulunda ve yazar kadrosunda yer alan isimler; açılım sürecini savunan, ana dilde eğitim talebinde bulunan, Avrupa Yerel Yönetim Özerklik Şartı’nın kaldırılmasını isteyen ve “Türk Milleti” kavramının Anayasa’dan çıkarılması gerektiğini savunan yazılarıyla sık sık gündeme geliyor. TESEV’in kurucu üyeleri arasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da bulunuyor.  

 

Hazine, TESEV’e 1 milyonun üzerinde ‘şartlı’ bağış yapmış!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 2 sene önce

  Durmak yok yola devam.yerli ve milli olmanin sarti…….?

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Emperyalizmin, Türkiye’deki sinsi düzenbazlarından biride tesev’ dir. Muadilleri Rusya, Gürcistan, Ukrayna, Kazakistan, gibi ülkelerde epey bir kargaşa gürültü çıkardılar. Türkiye’ de ise fetö’ nün Abant toplantıları ve benzeri organizasyonlara destek oldular.

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  Sevr’in ekonomik ayağıyla politika yapmak budur heralde?

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinin, kendi STK ve uzmanlarını, ulusal bilinç ve stratejilerle destekleyip geliştireceği yerde, özellikle siyaseten işlerine gelmeyen konularda engellemelere bulunup, kuruluş ve uzmanları yaşamak ve iş üretmek için uluslararası kaynaklara “mecbur” bırakmasını sorgulamadan, büyük resmi göremezsiniz.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!