‘Yüreğimizi yakmak için parti kurmuşlar’

Diyarbakır'da oğullarının PKK tarafından dağa kaçırıldığını söyleyen aileler oturma eylemi başlatınca örgütün siyasi ayağı, il başkanlığının kepengini indirdi.

‘Yüreğimizi yakmak için parti kurmuşlar’
(DHA)\n

Oğulları teröristlerce zor kullanılarak, dağa kaçırıldı bu ailelerin. Ellerinden bir şey gelmeyen aileler, çareyi terör örgütünün siyasi uzantısı HDP’nin İl Başkanlığı önünde oturmakta buldu.

Önce Çetinkaya Ailesi ile başlayan bu eylem, sonrasında 3 ailenin daha gelmesine vesile oldu.

AİLE SAYISI YÜKSELDİ

Çetinkaya Ailesi’nin eylemi sürerken, 10 yaşında olan oğlu Azad’ın teröristlerce dağa kaçırıldığını dile getiren Remziye Akkoyun da oturma eylemine katıldı. Çetinkaya ile Akkoyun ailelerinin oturma eylemi sürerken, Biçer Ailesi de oğulları Mustafa Biçer’in dağa kaçırıldığını ifade ederek, oturma eylemine eşlik etti.

 

‘BİZİM YÜREĞİMİZİ YAKMAK İÇİN PARTİ KURMUŞLAR’

Anne Ayşegül Biçer:
– “Yanan yüreğimin ateşiyle oturuyorum. Diyarbakır sizin rezilliğinizden bıkmış artık. Bizim yüreklerimizi yakmak için parti kurmuşlar. Bunlar neyin barışından bahsediyorlar?”

Çocuğunun kandırıldığını savunan Biçer, şöyle konuştu:

“Kesin çocuğum onlarla. Gelsinler ispat edeyim. Çocuğumu onlar kandırdı. Barışın neresindesiniz? Elin çocuğunu Amerikan uşaklığına gönderen sizlersiniz. Yanan yüreğimin ateşiyle oturuyorum. Diyarbakır sizin rezilliğinizden bıkmış artık. Bizim yüreklerimizi yakmak için parti kurmuşlar. Bunlar neyin barışından bahsediyorlar. Kayyum haklarıdır, kayyum getirilmiş. Yoksa daha çok anaların yüreği yanacak. Biz mücadeleyi bırakmıyoruz. Tehdit edildim, ‘oğlunun peşini bırak’ diye. Oğlumun peşini bırakmıyorum, mücadeleye devam ediyorum. Hiçbir şeyden korkmuyorum. Yeter artık, her gün ölüyorum. Hiçbir şey yıldırmaz beni bu saatten sonra.”

Biçer daha sonra, kaçırıldığını iddia ettiği oğlu ve örgüt mensuplarıyla yaptığı telefon konuşmasına ilişkin ses kaydını basın mensuplarına dinletti.

DİYARBAKIR’DA HDP EYLEMİNİ YAPAN AİLELERİ VATAN PARTİLİLER ZİYARET ETTİ

Vatan Partisi Öncü Kadın Genel Başkanı Meltem Ayvalı başkanlığındaki bir heyet Diyarbakır’a giderek HDP il binasının önünde çocukları için nöbet tutan anneleri ziyaret etti.

OTURMA EYLEMİ YAPAN DİYARBAKIR ANNELERİNE BİR DESTEK DE KADEM’DEN GELDİ

Evlatlarına kavuşmak için eylem yapan anneleri, KADEM Batman İl Temsilcisi Adile Gürbüz beraberindeki dernek üyeleriyle ziyaret etti.

Annelerle kucaklaşan Gürbüz, onlara Yasin-i Şerif ve tespih hediye etti.

‘ÇOK BÜYÜK CESARET ÖRNEĞİ GÖSTERİLİYOR’

Gürbüz, yaptığı açıklamada, ailelerin güçlü bir duruş sergilediğini söyledi.

Kalben, dualarıyla ve ziyaretleriyle ailelere destek olmak istediklerini ifade eden Gürbüz, “Burada çok büyük bir cesaret örneği gösteriliyor. Sonucunun hayırlı olmasını diliyoruz. Katılmayı düşünüp de vazgeçenlerin sayısı artsın inşallah. Dönsünler, gitmesinler. Daha fazla insanın üzülmesini istemiyoruz. Tüm Türkiye’nin ailelere destek verme konusunda elinden geleni yapacağını umut ediyor, destek bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Gürbüz ve beraberindekiler, bir süre eylem yapan annelerin yanında oturarak sohbet etti.

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Öncü Kadın Genel Başkanı Meltem Ayvalı başkanlığındaki kadın heyeti de annelere destek ziyaretinde bulundu.

‘ONLARIN FERYADI BİZİM FERYADIMIZ’

Oturma eylemi yapan annelerin sesinin bütün Türkiye’nin sesi olduğunu belirten Ayvalı, onların, vatanları ve evlatları için mücadele eden cesur ve örnek kadınlar olduğunu aktardı.

“Onların feryadı bizim feryadımız. Mücadeleleri bizim mücadelemiz. Onların yanında olduğumuzu, onlara destek olacağımızı ilan ediyoruz. Evlatlarını kurtarmak için mücadele ediyorlar.” ifadelerini kullanan Ayvalı, şunları kaydetti:

“PKK tarafından dağa kaçırılan çocuklarını kurtarmak için mücadele ediyorlar. Onlar aslında söylenebilecek her şeyi söylediler. Dediler ki ‘Sizin çocuklarınız kolejlerde okurken, bizim çocuklarımız kandırılarak, dağa çıkarılıyor.’ Son derece haklı bir isyan. Onlar suçluyu biliyorlar. Onların evlatları artık Türkiye’nin evlatlarıdır. Onlar Türkiye’nin anneleri olmuşlardır. Başkalarının yüreği Selahattin Demirtaş ile çarpabilir, bizim yüreğimiz Diyarbakır’da oturma eylemi yapan annelerimizle çarpıyor. Sonuna kadar bu mücadelelerinin destekçiyiz.”

Ziyaret sırasında il binasından çıkan HDP Milletvekili Remziye Tosun ve bir grup partili, heyete tepki gösterdi.

Yaşanan arbede sırasında oturma eylemi yapan annelerden Remziye Akkoyun baygınlık geçirdi.

Akkoyun’a 112 Acil Servis ekibi müdahale etti.

HDP AÇIKLAMALARI AİLELERCE YUHALANDI

Hdp’nin açıklamalarına tepki gösteren Ayşegül Biçer: “Oğlum Hdp mitinginden sonra kaçırıldı, ses kayıtlarını tüm dünya dinlesin” diyerek, kayıtları basınla paylaştı.