'HDP bu kez kapatılabilir'

Sözcü gazetesi yazarı İsmail Saymaz, Kobani soruşturmasındaki suçlamalardan ötürü HDP'nin bu kez kapatılabileceğini yazdı.

'HDP bu kez kapatılabilir'
'HDP bu kez kapatılabilir'

Gazeteci İsmail Saymaz bugünkü köşe yazısında Kobani soruşturmasındaki suçlamalara dikkat çekerek, HDP’'nin bu kez kapatılabileceğinin gündeme geleceğini ifade etti.

Aralarında eski Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in de bulunduğu 17 HDP'linin 6-7 Ekim 2014'teki Kobani gösterilerinden ötürü tutuklandığı dosyayı, geçmişteki HDP soruşturmalarından ayırmak gerektiğini ifade eden Saymaz, sanıkların cinayet, cinayete teşebbüs, yağma ve insanları hürriyetlerinden yoksun kılmaya azmettirmekten yargılanacağına dikkat çekti. Suç listesinde 37 cinayet, 27 cinayete teşebbüs, 15 yağma, 400'ü aşkın yaralamanın olduğunu anımsatan Saymaz, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2014'ten beri yürüttüğü soruşturmada birden çok gizli tanığın ifadesine başvurulduğunu kaydetti.

Saymaz, “Gizli tanığın anlatımına göre; bu doğrultuda PKK'nın özerklik ilanı için düğmeye bastığı, Kandil'de 'Zindan Konferansı' adlı bir toplantı yapıldığı, Duran Kalkan'ın talimatının Demokratik Bölgeler Partisi Eş Başkanı Kamuran Yüksek aracılığıyla Selahattin Demirtaş'a iletildiği ve Demirtaş'ın 30 Eylül 2014'te Kobani sınırında direniş çağrısı yaptığı savunuluyor. Bu çerçevede, toplanan HDP MYK'sının aldığı kararı Twitter hesabından duyurarak, talimat verdiği belirtiliyor” ifadelerini kullandı.

FEZLEKELER GELİRSE…

“Bence Kobani soruşturması, HDP'nin siyasi yolculuğu bakımından dönüm noktasıdır” diyen Saymaz, şöyle devam etti:

“Çünkü şu anda milletvekili olan yedi HDP'li hakkında fezleke düzenlendiğini biliyoruz. Bu isimler arasında partinin Eş Başkanı Pervin Buldan, eski eş başkanlar Serpil Kemalbay ve Sezai Temelli, grup başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç ile genel başkan yardımcısı Garo Paylan var.

Fezlekeler TBMM'ye geldiği an, ihtimaldir ki, içeride Millet İttifakı çatırdayacak, dışarıda Avrupa Birliği ile köprüler atılacak.

Artık HDP'nin kapatılmasının yüksek sesle dillendirileceğini düşünüyorum.

Eğer bir partinin eş başkanları ve üst yönetimini 37 cinayet ve 25 cinayete teşebbüsün talimatını vermekle suçluyorsanız onları çete olarak görüyorsunuz demektir.

Ayrıca HDP'nin TBMM'den çekilmesi de gündeme gelebilir.”

Saymaz, verilecek kararın “Hukuki olmaktan evvel siyasi bir karar” olacağını savundu.