HDP içinde tartışma büyüyor... 'Demirtaş zorla istifa ettirildi'

Eski Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen'in HDP üzerindeki Kandil etkisine yönelik eleştirileri devam ettiren Altan Tan, HDP'yi karıştıracak yeni iddialarda bulundu. Tan, Demirtaş'ın zorla genel başkanlıktan istifa ettirildiğini söyledi.

HDP içinde tartışma büyüyor... 'Demirtaş zorla istifa ettirildi'

HDP’ye yönelik "Kobani" operasyonunu ardından partide başlayan "Kandil" tartışması sürüyor.

Operasyonda tutuklandıktan sonra görevinden istifa eden eski Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, HDP'yi Kandil etkisinde kalmak ve "Tersine Türkiyelişleşmek"le suçlamıştı. Benzer eleştirileri devam ettiren, iki dönem HDP Milletvekilliği yapan Altan Tan, Selahattin Demirtaş'a yönelik iddialarda bulundu.

Tan, hükümete yakın Akşam gazetesinden Yelda Gökdağ’a yaptoğı açıklamada Demirtaş'ın zorla genel başkanlık görevinden uzaklaştırıldığını söyledi.

Altan Tan, “Selahattin Demirtaş son zamanlarda izole edildi parti içinde. Bir emrivaki ile genel başkanlıktan zorla istifa ettirildi. Partinin baskısıyla istifa ettirildi. Selahattin Bey’in şoföründen danışmanına kadar onunla yakın çalışan ne kadar kişi varsa görevine son verildi. Madem özgürlüğünü istiyorsunuz neden istifa ettirdiniz Demirtaş’ı partiden? Ve neden ilk iş en yakın çalışma arkadaşlarının görevine son verdiniz?” dedi.

“Silahla demokratik mücadele yan yana gitmez” diyen Altan Tan, şöyle devam etti:

HDP bu konuda bir karar verecek. Çok açık ve net şekilde duruşunu beyan edecek ve demokratik duruşunun dışına çıkmayacak. Türkiyelileşmek marjinal sol gruplara teslim olmak değil. Çünkü bu Türkiye değil. HDP marjinal sola selam vermesin demiyoruz ama 83 milyon da marjinal sol değil. HDP eğer Türkiye partisi olmak istiyorsa önce Kürtlerin bütün renkleriyle barışılacak.”