HDP ile Akit’in ortak değeri: Cumhuriyet düşmanı Şeyh Said

HDP ve Yeni Akit gazetesi, Türkiye'ye karşı ayaklanan, Cumhuriyet düşmanı faaliyetleri nedeniyle idam edilen Şeyh Said’i ölüm yıldönümünde 'saygıyla' andı.

HDP ile Akit’in ortak değeri: Cumhuriyet düşmanı Şeyh Said

PKK’nın siyasi kolu HDP ile Hükümete yakın Yeni Akit gazetesi, Cumhuriyet düşmanı Şeyh Said’i andı. HDP, Şeyh Said’in idam edilişinin 95. yıldönümünde Kürtçe bir anma mesajı yayınladı. Mesajda, “Mücadelelerinin takipçisi olacağız” denildi.

CUMHURİYET’İ KATLİAMCI İLAN ETTİLER

HDP’den yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Şeyh Said ve arkadaşlarının katledilmelerinin ardındaki gerçeğin açığa çıkarılması Türkiye tarihi açısından ciddi bir yüzleşmenin de gerçekleşmesini de beraberinde getirecektir.

Bu nedenle Şeyh Said ve arkadaşlarının idam edilmeleri sürecinde yaşananların çarpıtılmasında ve katliamda rolü bulunan sorumlular açığa çıkartılmalı, o dönemle yüzleşilmeli; Şeyh Said ve 47 mücadele arkadaşının mezar yerleri ailelerine ve kamuoyuna açıklanmalı, tüm hakları iade edilmelidir.”

Yeni Akit gazetesi de “İslam âlimi Şeyh Said anılıyor” başlıklı mesajında, “Tek parti CHP’sinin hışmına uğraması sonucu büyük bir mağduriyet yaşayan İslam âlimi Şeyh Said, Hakk’a irtihalinin 95. yıl dönümünde dualarla yâd ediliyor” denildi.

Atatürk diyemediği için “Tek parti CHP’si” ifadesini kullanan Yeni Akit, “İslâm’ı kendisine rehber edinen Şeyh Said son devrin önde gelen din mazlumlarından biri olarak biliniyor. İnandığı gibi yaşayan ve bu uğurda mücadele eden Şeyh Said’in maruz kaldığı muamele halen yürekleri sızlatıyor” dedi.

GERİCİ FATİH TEZCAN DURUR MU!

Cumhuriyet düşmanı Fatih Tezcan da Şeyh Said’i anıp, Atatürk’ü katliamcı ilan edenler arasındaydı. Tezcan, Cumhuriyetin ordusunu İngilizler gibi “Kemalist Terör Örgütü” ilan etti.

Son dönemdeki provokasyonlarıyla gündeme gelen Furkan örgütü lideri Alparslan Kuytul da Şeyh Said’e dua edenler arasındaydı. Said’in Cumhuriyete karşı İngilizlerle ittifak halinde ayaklanmasını bir “isyan” değil “kıyam” olarak niteledi.

Yazarımız Metin Aydoğan, gerici Şeyh Said’in İngilizlerle bağlantısını belgeleriyle böyle anlatmıştı ⇓

AKP-HDP ve Hizbullah’ın Şeyh Said ittifakı