HDP ile İyi Parti ekonomi masasında da bir araya gelmiş: Kemalizm doğru tercihler yapmamış!

İyi Parti ile HDP yöneticilerinin TÜSES çatısı altında ekonomi masasında da bir araya geldiği ortaya çıktı. “Türkiye Ekonomisinin Z Raporu ve Gelecek Arayışı” başlıklı toplantıya HDP adına eski Taraf ve Özgür Gündem yazarı Erol Katırcıoğlu, İyi Parti adına ise eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz katıldı. 19 Ekim 2018 tarihinde yapılan toplantıda Katırcıoğlu Kemalizm’i eleştirerek ulus devletin ortadan kalktığını savundu.

HDP ile İyi Parti ekonomi masasında da bir araya gelmiş: Kemalizm doğru tercihler yapmamış!

ERAY ÇELEBİ/ VERYANSIN TV

Ümit Özdağ’ın HDP ile İyi Parti’nin anayasa çalışması yaptığını açıklaması siyasette kazanların kaynamasına neden oldu.

Özdağ İyi Parti’den ihraç edilirken, İsmail Koncuk parti üyeliğinden istifa etti.

İstifa ve ihraçlara ilişkin İyi Parti’den yapılan açıklamalarda HDP ile İyi Parti’nin bir araya gelmediği ve gelmeyeceğine yönelik vurgular yapıldı.

Veryansın TV’nin ulaştığı bilgilere göre ise HDP ile İyi Parti yöneticilerinin TÜSES çatısı altında bir araya gelmesi anayasa toplantıları ile sınırlı değil. İki partiden üst düzey isimler ekonomi masasında da buluşmuş.

“Türkiye Ekonomisinin Z Raporu ve Gelecek Arayışı” başlıklı toplantının ikinci oturumuna CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu, İYİ Parti Milletvekili ve eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, eski Taraf ve Özgür Gündem yazarı HDP Milletvekili Prof. Dr. Erol Katırcıoğlu ile Saadet Partisi’nden Ergün Kaya katıldı. 

19 Ekim 2018 tarihinde yapılan Prof. Dr. Burhan Şenatalar’ın yönettiği toplantıda ekonomideki tablo ve çözüm önerileri masaya yatırıldı.

KEMALİZMİ HEDEF ALDI

Toplantının yapıldığı görüntülere Veryansın TV ulaştı.

Durmuş Yılmaz’ın katıldığı toplantıda konuşan Erol Katırcıoğlu ulus devletlerin ortadan kalktığını savunarak “Bizim toplum zaten bölünmüş bir toplum. Belki Cumhuriyetin başından beri böyleydik. Küreselleşmeyle ilgili gelişmeler giderek daha fazla insanların kendi kimliklerine yönelmelerine neden oluyor. Çünkü ulus devlet ortadan kalktıkça, ulus devletin sağladığı bağlar çözüldükçe insanlar kimliklerinin içinde kendilerini daha rahat hissediyorlar. Türkiye’nin kuruluşundan beri farklı bir etnik kökenden olan insan toplumunun ortak bir paydası oluşamamış. Kemalizm buna çalışmış ama o da o günün şartlarında çok doğru tercihler yapmamış. “ ifadelerini kullandı.

‘MUTLAKA İTTİFAK YAPILMALI’

Katırcıoğlu “Önümüzdeki seçimlerde muhalefet bir etki yaratamazsa belki de son seçimleri yaşayacağız. Başka bir yere gidecek Türkiye. İktidarı bırakmamak için her türlü yolu deneyecekler. Bu sebeple siyasi konularda tabii ki farklılarımız var. Ama ben muhalefetteki siyasi partilerin mutlaka ve mutlaka ittifak yapması gerektiğini düşünüyorum. AKP’nin kazanma olasılığı olan yerlerde başarısızlığa uğramasını sağlamamız gerektiğini düşünüyorum. “ diye konuştu.

Durmuş Yılmaz’ın Katırcıoğlu’nun konuşmasını alkışladığı görüldü.