HDP’li Botan’dan alçak paylaşım: Size düşen it gibi gebermek!

HDP 26. Dönem Van Milletvekili Lezgin Botan, Türkiye ve Barış Pınarı Harekatı'na saldırdı. Botan, Twitter'dan 'Size düşen açlık, yoksulluk, işsizlik ve it gibi gebermektir. Hayırlı olsun!' diye yazdı.

HDP’li Botan’dan alçak paylaşım: Size düşen it gibi gebermek!

“Terör örgütüne üye olmak” suçundan hakkında 18 yıl 8 ay hapis cezası bulunan ve mahkeme kararıyla “PKK/KCK silahlı terör örgütü ile organik bağını kesmediği” sabit olan eski HDP Milletvekili Lezgin Botan yine Türkiye’ye kin kustu.

HDP 26. Dönem Van Milletvekili Lezgin Botan, Barış Pınarı Harekatı’na yönelik Twitter mesajında şöyle yazdı:

“Vatan senin değil, Orta Asyalı işgalci, istilacı devşirme göçmen. Kürtleri katletmek için ülkeyi çoktan Amerika, Rusya’ya sattınız. Siz Kürtleri katlederken, ülkeniz emperyalist pazarda lime lime edilecektir. Size düşen açlık, yoksulluk, işsizlik ve it gibi gebermektir. Hayırlı olsun!”

 

Edebiyat öğretmenliği, Van Eğitim-Sen Şube Başkanlığı, KESK Üst Kurul Delegeliği de yapmış olan Lezgin Botan daha önce de bu tür kışkırtıcı hakaret içeren mesajlar yayınlamıştı:

‘PKK İLE BAĞINI KOPARMADI’

Geçen yıl “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak”, “görevi yaptırmamak için direnmek”, “hakaret”, “terör örgütüne üye olmak”, “suç işlemeye alenen tahrik” ve “görevli memura direnme” suçlarından hakkında dava açılan Botan 18 yıl 8 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

Ayrıca Botan hakkında yurt dışına çıkış yasağı ile evine en yakın güvenlik birimine ayda bir kez imza verme zorunluluğundan oluşan adli kontrol tedbirleri uygulanmasına hükmedilmişti.

Bir kaç ay sonra hazırlanan kararın gerekçesinde, dosyanın halen Yargıtay’da temyiz aşamasında olduğu belirtilerek şunlar kaydedilmişti:

“Sanık, hakkında daha önce silahlı terör örgütüne üye olma suçundan mahkumiyet kararı verilmesinden (dosya kapsamına göre hukuki ve fiili kesinti gerçekleştikten) sonra silahlı terör örgütü PKK ile organik bağını koparmamış, eylemlerine süreklilik, çeşitlilik ve yoğunluk arz edecek şekilde devam etmiştir.

Hukuki ve fiili kesinti gerçekleştikten sonra sanık, PKK/KCK silahlı terör örgütü ile organik bağını kesmeyerek silahlı terör örgütü PKK/KCK’nın hiyerarşik bağı altında eylemlerine devam etmiştir. Olaylar değerlendirildiğinde sanık, PKK/KCK silahlı terör örgütünden aldığı talimatla yaptığı eylemlerle silahlı terör örgütüne üye olma suçunu işlemiş ve eylemine uyan 5237 sayılı TCK’nin 314/2 maddesi uyarınca cezalandırılmasına karar verilmiştir.”