HDP önündeki eylemde 115’inci gün; aile sayısı 62 oldu

Diyarbakır'da, terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen 61 aile, HDP il binası önündeki oturma eylemini 115'inci günde de sürdürdü.

HDP önündeki eylemde 115’inci gün; aile sayısı 62 oldu

Diyarbakırlı Hüsniye Kaya’nın kızı Mekiye’nin (19) dün güvenlik güçlerine teslim olmasıyla eylemdeki tüm aileler sevinç yaşadı. Kızlarına kavuşmalarına rağmen Kaya ailesi, HDP önündeki oturma eylemine devam etti.

‘İNŞALLAH BİZLER DE ÇOCUKLARIMIZA KAVUŞURUZ’

Hüsniye Kaya’nın kızı Mekiye’nin teslim olmasının ardından HDP binası önünde eylem yapan diğer aileler de sevinç yaşadı. Büyük oğlu Sami Çifçi (21) terör örgütüne destek vermediği için öldürülen, diğer oğlu Roşat (20) da kaçırılan Necibe Çifçi, 8 Kasım’dan beri oturma eylemini sürdürüyor. Hakkari’nin Şemdinli ilçesinden gelip, oturma eylemine katılan Çifçi, Hüsniye Kaya’nın kızının teslim olmasına çok sevindekilerini söyledi. Çiftçi, “Hepimiz anneler ve babalar, Hüsniye için çok sevinç içindeyiz. Hüsniye’nin çocuğu teslim oldu. İnşallah bu mutluluğu biz de yaşarız. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya çok teşekkür ediyoruz. İnşallah bizler de çocuklarımıza kavuşuruz” dedi.

Kızına kavuşan Hüseyin Kaya ise HDP önündeki eylemin sonuç verdiğini belirterek, oturma eylemine devam ettiğini söyledi.

OĞULLARI OKAN İÇİN GELDİLER

Diyarbakır’da HDP il binası önündeki ailelerin evlat nöbeti 115’inci gününde devam ederken, aile sayısı, 2014 yılında, 12 yaşındayken simit satttığı sırada terör örgütü PKK tarafından kaçırıldığını belirttikleri oğulları Okan (17) için Bitlis’ten gelen Vecihe-Ekrem Gökkuş çiftiyle birlikte 62 oldu.

Oğlunun simit sattığı sırada kaçırıldığını anlatan Ekrem Gökkuş, bir süre sonra oğlunun Suriye’nin Haseke kentinde olduğunu öğrendiğini söyledi. Gökkuş, HDP önündeki eylemi televizyonda izledikten sonra eşiyle birlikte gelip bu eyleme katılma kararı aldığını ifade etti.

Anne Vecihe Gökkuş ise oğlunun kaçırıldıktan sonra bulunması için için çok çaba sarfettiğini belirterek, terör örgütü PKK tarafından tehdit edildiklerini söyledi. Evladına kavuşmak için HDP il binası önündeki eyleme katılma kararını aldıklarını ifade eden Gökkuş, diğer ailelerle birlikte evladına kavuşuncaya kadar eylemine devam edeceğini aktardı.