HDP yine 'açılım' istedi: HDP: Türkiye’nin tek çıkışı Dolmabahçe Mutabakatı’ymış

Sözde 'çözüm sürecinde' İmralı Heyeti ile hükümetin Dolmabahçe'de mutabakat açıklamasının 6. yıl dönümü. HDP yıldönümü dolayısıyla “Tek çıkış ve kurtuluş Dolmabahçe Mutabakatı'nın yarattığı demokratik, sivil çözüm iradesine yeniden dönmektir. Bunun muhatabı da bütün toplumdur” açıklaması yaptı.

HDP yine 'açılım' istedi: HDP: Türkiye’nin tek çıkışı Dolmabahçe Mutabakatı’ymış

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), 28 Şubat 2015 tarihinde terör örgütü elebaşı ve hükümet yetkilileri arasında imzalanan Dolmabahçe Mutabakatı’nın yıl dönümü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Dolmabahçe Mutabakatı; Türkiye toplumunun demokrasi, barış ve özgürlük hayallerini gerçek kılmaya, geleceğe umutla bakmasını sağlamaya, toplumsal barış ve kardeşleşmeyi yaratmaya yönelik bugüne kadar atılmış en önemli ve kritik adımlardan biri olarak tarihe geçmiştir” denildi.

HDP'liler açıklamasında tıpkı hükümet çevreleri gibi 28 Şubat karşıtlığı yapmaktan da geri durmadı. Açıklamada  "28 Şubat Dolmabahçe Mutabakatı, 28 Şubat postmodern darbe anlayışına, bu darbeci anlayışın geliştirdiği vesayetçiliğe ve çözümsüzlüğe karşı sivil ve demokratik bir çözüm iradesidir." denildi.