HDP’den CHP’ye ‘ittifak’ çıkışı: Artık kapalı kapılar arkasında yapmayacağız

HDP Eş Genel Başkanı Buldan, 'Artık kimse kapalı kapılar ardında HDP ile ittifak görüşmeleri yapmayacak, yapamayacak. Halkımız, şeffaf, açık bir ittifak istiyor. Bunun için kapımız bütün muhalefet partilerine açık' dedi.

HDP’den CHP’ye ‘ittifak’ çıkışı: Artık kapalı kapılar arkasında yapmayacağız

Belediye seçimlerinde aday çıkarmayarak CHP adaylarını destekleyen ve “Bizim sayemizde kazandılar” diyen HDP’den bu kez “açık ittifak” şartı geldi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kars’ta HDP İl Başkanlığı binasında düzenlenen basın toplantısında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Buldan şöyle konuştu: “Bu ülkeye barış, demokrasi, özgürlükler gelecekse bunlar demokrasi güçlerinin bir araya geldiği ve oluşturacağı ittifaklarla gelecektir. Şimdi herkes HDP’yi bir öcü partisi olarak görüyor ve önümüzdeki seçimlerde bizimle ittifak yapılmaması için önlemler almaya başladılar. Bakalım biz başkalarıyla ittifak yapacak mıyız? Kazandıran ve kaybettiren bir pozisyonda olan milyonlarca insanın oy verdiği bir parti, başkalarına gitmek yerine, diğer partilere kapısını açacak şeffaf ve demokratik bir ittifakın önünü açacak. İsteyen gelir, isteyen gelmez, bu kadar basittir.”

Buldan, “Artık kimse kapalı kapılar ardında HDP ile ittifak görüşmeleri yapmayacak, yapamayacak. Halkımız bunu kabul etmiyor. Halkımız, şeffaf, açık bir ittifak istiyor. Bunun için kapımız bütün muhalefet partilerine açıktır. Gelecek olan, bizimle ittifak yapacak olan bütün muhalefet partilerine kapımız açıktır” diye konuştu.

DEMİRTAŞ ÇAĞRI YAPMIŞTI

HDP’li Selahattin Demirtaş da Kemal Kılıçdaroğlu’nun da uzun zamandır gündeme getirdiği ‘Demokrasi İttifakı’ önerisinin bir benzerini yeniden gündeme getirmişti. Önceki gün PKK’nın yayın organı Mezopotamya Ajansı’nda yayınlanan mektubunda HDP’ye seslenen Demirtaş, “Cesur ve büyük siyasi hamleler, geniş ve açık ittifaklar yapabilmeliyiz” çağrısı yapmıştı.