HDP’den ‘Libya Mutabakatı’nı hazmedemeyen açıklama

Türkiye ile Libya arasında imzalanan ve balıkçılıktan, petrol ve doğalgaz aramaya kadar pek çok faaliyete olanak sağlayan mutabakata karşı çıkan HDP, Türkiye'nin bu anlaşmayla 'Meşruluğu tartışmalı bir hükümeti de meşrulaştırdığını' iddia etti.

HDP’den ‘Libya Mutabakatı’nı hazmedemeyen açıklama

Türkiye’de muhalefet dahil hemen emen tüm siyasal kesimleri memnun eden Libya Mutabakatı’nı Yunanistan, Mısır, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, İsrail ve Batı‘lılardan sonra HDP de aynı ağızla eleştirdi.  

HDP Adana Milletvekili Tulay Hatımoğlulları Oruç, “Libya ile bir anlaşma söz konusu ama Libya’da iki siyasi unsur var. Libya’da iç savaş devam ederken Türkiye’nin bu anlaşmayı imzalaması, taraf olması anlamına gelir.” dedi.

Oruç, HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü ile Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Dışişleri Komisyonunda kabul edilen Libya ile imzalanan Akdeniz’de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası Kanun Teklifine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Teklifin, üyesi oldukları Dışişleri Komisyonuna getirilmesi bilgisinin son anda kendilerine verildiğini ileri süren Oruç, şöyle konuştu:

Yangından mal kaçırılırcasına toplantıya çağrıldık. 1,5 yıldır görev yaptığım bu komisyonda ilk kez bu kadar açık hukuksuzluğa, sesimizin kısıldığına tanıklık ettik. Kabul edilen teklife göre Libya ile bir anlaşma söz konusu ama Libya’da iki siyasi unsur var. Bu anlaşma bu iki siyasi unsurun bir tarafıyla gerçekleşmiştir. Halihazırda Libya’da iç savaş devam ederken Türkiye’nin bu anlaşmayı imzalaması, Türkiye’nin taraf olması anlamına gelir. Meşruluğu tartışmalı bir hükümeti de meşrulaştırma anlamına gelir. Bu mutabakata muhalefet edenlerin Türkiye’nin çıkarlarını düşünmediği yansıtılmak istenmektedir. Oysa ki biz HDP olarak, bu eleştirilerimizi Türkiye’nin ve halkların uzun vadeli çıkarları için sunduğumuzun altını çizmek isterim.