HDP'den 'ortak aday' çıkışı

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili olarak, 'HDP ortak aday çıkarılması fikrine açıktır ama isimleri şimdi tartışmayalım' dedi.

HDP'den 'ortak aday' çıkışı

Fox TV'de İsmail Küçükkaya'nın Çalar Saat programına katılan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP'nin ortak aday çıkarma fikrine açık olduğunu söyledi:

Sancar, şu ifadeleri kullandı: 

"HDP ortak aday çıkarılması fikrine açıktır ama isimleri şimdi tartışmayalım. Önce ilkeler ve seçim güvenliği konuşulmalı. İki aydır sahada yaptığımız çalışmalarda seçimleri de konuştuk. Buralardan aldıklarımızı kurullarımızda tartışıp deklare edeceğiz. "

Son dönemde Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayını nasıl belirleyeceği sık sık tartışılıyor. İYİ Parti Genel Başkanjı Meral Akşener, ortak adayla seçime gidilmesi gerektiğini söylüyor. Ayrıca Akşener HDP'nin de kendi adayını çıkarması görüşünü dile getiriyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da "Bizim adayımızı ittifak belirleyecek, birden fazla adayımız olabilir" demişti. Akşener ise bu konuda net bir yorum yapmamıştı.