HDP’li Ahmet Türk’ten CHP’ye ‘açılıma öncülük’ çağrısı

HDP'li Ahmet Türk, Kılıçdaroğlu'nun sık sık gündeme getirdiği 'demokrasi ittifakı' fikrine destek verdi. HDP'nin bunun için her türlü özveriyi yapacağını söyleyen Türk, CHP'nin buna öncülük etmesi gerektiğini söyledi.

HDP’li Ahmet Türk’ten CHP’ye ‘açılıma öncülük’ çağrısı

Veryansın Tv

Son dönemde sıkça gündeme gelmeye başlayan “yeniden açılım süreci” ve “demokrasi ittifakı” konusunda HDP’den CHP yönetimine “açık çek” geldi.

İçişleri Bakanlığı tarafından terör bağlantısı nedeniyle görevden alınan HDP’li eski Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, T24’ten Murat Sabuncu’ya açıklamalarda bulundu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “HDP’yi PKK terör örgütünün yanına konumlandırıyorum” sözlerini eleştirenTürk, “Bütün haksızlıklara rağmen bugün çok farklı noktada da olsa, çok farklı da düşünüyor da olsa umut görürsem Meral Akşener veya bir MHP liderinin elini bile sıkarım. Çünkü biz sorunların derinleşmesini değil tam tersi çözülmesini istiyoruz. Hatta bize düşmanlık yapan insanlara da bu siyasetin yanlış olduğunu anlatmak isteriz. Bu nedenle böyle haksız ve ötekileştirici bir dili bir siyasi lider kullanmamalı. Kendilerini eleştirebiliriz, kendileri de bizi eleştirebilir ama ‘HDP, PKK demek’ gibi bir cümleyi sarf etmek 6 milyon insanın düşüncelerine ters düşmek demektir” ifadesini kullandı.

‘CHP ÖNCÜLÜK ETMELİ’

Son dönemlerde sıkça dile getirilen ‘demokrasi ittifakı’ için HDP’nin her türlü özveriyi yapabileceğini söyleyen Ahmet Türk, şunları söyledi:

“Türkiye’nin demokratikleşmesi önemli. Bugün CHP ana muhalefet partisi, bunun öncülüğünü yapması gereken bir parti. Ama maalesef Kürt sorunu olduğu zaman, Kürtlerle ilgili bir şey olduğu zaman minderden kaçıyor. Oysa siz bu anlayışla sosyal demokrat bir parti olamazsınız. Kendi başımıza demokratik bir Türkiye yaratamayız. Ancak demokrasiye inananlar, vicdan sahibi insanlarla bu sistemi değiştirip demokratik bir geleceği sağlayabiliriz. Bu yüzyılda silahların sorunları çözemediğini görüyoruz. Değişim ve dönüşümün halkın ciddi örgütlenmesiyle sağlandığını görüyoruz. Seçenek demokratik siyaseti örgütlemek ve demokrasiden yana insanlarla buluşmayı sağlamaktır. Bunun için zaman zaman CHP’ye eleştiri yapıyorsak bu görevi tam yerine getirmediği içindir.”