HDP'li Baydemir'den 5 yıl sonra gelen açıklama: Erdoğan’a 3 teklif ilettik

Eski HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, 7 Haziran seçimlerinden sonra hükümetin kurulabilmesi için Celal Doğan aracılığıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'a üç alternatifli bir teklif götürdüklerini ancak bu teklifin reddedildiğini söyledi.

HDP'li Baydemir'den 5 yıl sonra gelen açıklama: Erdoğan’a 3 teklif ilettik

Bir dönem HDP sözcülüğü ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı da yapan eski Urfa Milletvekili Osman Baydemir, 7 Haziran seçimlerinden sonra Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'a koalisyon teklifinde bulunduklarını açıkladı.

HDP’DEN ERDOĞAN’A 3 TEKLİF 

Diken'den Kemal Göktaş'a konuşan Baydemir, “Bizim teklifimiz şuydu. Çözüm süreci devam etsin ne olursa olsun, bu kayıtla her türlü desteği vermeye hazırız. Dilerseniz CHP ile koalisyon kurun, kürsü, sandalye bürokraside talebimiz olmaksızın destek veririz. Yeter ki çatışmasızlık zemininden vazgeçmeyin. İkinci olarak CHP ile anlaşamazsanız azınlık hükümeti kurun, yine çatışmasızlık zemininde kalmak şartıyla azınlık hükümetine de hiçbir şey talep etmeksizin destek vermeye hazırız. Üçüncü olarak, siz hazırsanız ve bu iki yöntemi de yapamıyorsanız, bizimle koalisyon kurmak istiyorsanız, herhangi bir bakanlık pazarlığı yapmadan, çatışmasızlık süreci korunsun, yeni Anayasa yapılsın, biz sizinle koalisyon kurmaya hazırız. Bu üç talep iletildi. Aldığımız yanıt bugünkü Türkiye idi. Bize ‘Siz göreceksiniz’ dedi ve ülke bu sonucu gördü.” ifadelerini kullandı.

ÇÖZÜM SÜRECİ HDP’YE BARAJI AŞTIRDI

Baydemir’in “Cumhuriyet tarihinin en önemli siyasi gelişmesi çözüm sürecini müzakere dönemiydi. HDP bu süreçte doğdu zaten. HDP’ye barajı aştıran da çatışmasızlık zemini idi. “ diye konuştu.