HDP’li belediyelere kayyım geldi, önce CHP isyan etti

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, terör örgütü PKK ile bağlantıları nedeniyle HDP'li belediyelere kayyım atanmasına tepki gösterdi.

HDP’li belediyelere kayyım geldi, önce CHP isyan etti

HDP’li Iğdır, Siirt, Baykan ve Kurtalan belediye başkanları, haklarında yürütülen terör soruşturması kapsamında sabah saatlerinde gözaltına alındı. Alınan başkanlar yerine belediyelere kayyım görevlendirmeleri yapıldı. PKK bağlantısı nedeniyle belediyelerini kaybeden HDP’ye jet destek CHP’den geldi.

Kayyım operasyonuna ilişkin açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel yaptığı açıklamada “Seçilmiş belediye başkanlarını görevden alarak yerlerine kayyım atamak, darbe dönemine öykünmektir, halk iradesini hiçe saymaktır! Bu uygulamayı ısrarla sürdürüyor olması, Tayyip Erdoğan’ın kutuplaştırmadan ve ötekileştirmeden beslenen “normal”ine döndüğünü göstermektedir” dedi.

TANRIKULU: YURTTAŞLARIN İRADESİ GASP EDİLDİ

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da kayyımlara ilişkin yaptığı açıklamada “Hep söylüyorum söylemeye de devam edeceğim. Darbeler, tankla, topla, tüfekle yapılmaz. Seçilmiş Belediye Başkanlarını görevden almak yurttaşların siyasi iradesini gasp etmekdir ve Anayasa’ya aykırıdır” ifadelerini kullandı.

KAFTANCIOĞLU: DARBECİ ZİHNİYET

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise “Halkın iradesine ipotek koyan darbeci zihniyet gece yarısı operasyonlarına devam ediyor..Atanmış askerlerle seçilmişlerin ve halkın hakkı gasp ediliyor. #Kayyumdarbedir” ifadelerini kullandı.