Meclis’te gergin anlar… HDP’li Ömer Öcalan: Kürtçe bu ülkenin resmi dili olacak

PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın yeğeni olan HDP'li vekil Ömer Öcalan meclis kürsüsünden "Kürtçe bu ülkenin resmi dili olacak" dedi. AKP, MHP ve İYİ Parti'den tepkiler yükseldi.

featured

TBMM Genel Kurulu’nda Kültür Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında söz alan Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan “Kürtçe bu ülkenin resmi dili olacak” diyerek, şu ifadeleri kullandı:

“Hem Kürtçe dilinin resmî bir dil olması için hem de ana dilde eğitim dili olması için büyük bir mücadeleyi yürütüyoruz. Bu cumhuriyetin yüz yıllık tarihinde bir asimilasyon tarihî olduğunu unutmayalım. Cumhuriyetin 2’nci yüzyılına giriliyor. Bu 2’nci yüzyılda ret ve inkar kabul edilmeyecek. Biz bu dil konusunda ısrarcıyız, geri adım atmayacağız.”

‘ZORLA ALIŞACAKSINIZ’

HDP’li Ömer Öcalan bu sözlerinin ardından Kürtçe bir şiir okudu. AKP Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan ise “Türkçe söyle de anlayalım.” diyerek Ömer Öcalan’a tepki gösterdi.

Ömer Öcalan, tepkiler üzerine “İki kelime Kürtçeye tahammülünüz yok. Zihniyet bu, anlayış bu olduğu için zorla alışacaksınız. İkinci yüzyılda Kürtçe bu ülkenin resmi dili olacaktır” ifadelerini kullandı.

MHP ve İYİ Parti grubundan da HDP’li Ömer Öcalan’a tepkiler yükseldi.

Konuşma sonrası söz isteyen MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül şöyle konuştu:

“Bu memleketin milli mücadele dönemi hikaye dense de en çarpıcı gerçekleridir. Türkçe bilmeyen analarımızın ay yıldıza sarılarak, kahramanca mücadele ederek kazandık bu milli mücadeleyi. O hatibin Türkiye’de alışacaksınız zorla bu iş olacak, zorla yapmak isteyene hodri meydan. Kim neyi ne şekilde yapmak istiyorsa biz buradayız. Zorla yapmaya çalışanlar sarı torbaların içerisinde nereye gömüldüğü belli değil. Aynı son herkesi bekler.”

Meclis’te gergin anlar… HDP’li Ömer Öcalan: Kürtçe bu ülkenin resmi dili olacak

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 2 ay önce

  Bu kürtçü mv.’ne şimdi tepki gösteriyormuş gibi davrananlar, çok yakın bir gelecekte federatif bir devlet yapısı oluşturulurken ve devletin resmi dilleri; Türkçe, arapça ve kürtçedir ibaresi anayasaya konulurken seslerini bile çıkartmayacaklar!!!

 2. 2 ay önce

  Lan PKK’nin bile resmi yazmisma dili Turkce. Artist.

 3. 2 ay önce

  Gazi Mustafa Kemal Ataturk un kurduğu mecliste olman vatana ihanettir türkiye turklerindir ve turk eden başka bir dil asla resmi dil olamaz türk halkı izin vermez beğenmeyen gitsin suriye irak a

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!