HDP'li Sancar FETÖ ağzıyla konuştu

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, FETÖ'nün Ergenekon kumpasını savunarak milliyetçiliğe ve ulusalcılığa saldırdı.

HDP'li Sancar FETÖ ağzıyla konuştu
HDP'li Sancar FETÖ ağzıyla konuştu

VERYANSIN TV

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, terör örgütü PKK'nın yayın organı gibi çalışan Yeni Yaşam gazetesine konuştu.

Sancar, HDP'lilerin çağrısıyla gerçekleşen Kobani eylemleri sonrası başlayan adli süreci eleştirerek, “Devlet aklı açısından baktığımızda ise Kürtlerin bölgede geri dönülmez biçimde bir güç, bir aktör olmasının yolu açıldı. Kürtlerin uluslararası alanda temsil ve kabul edilmesi sonucu doğdu. Nitekim bunun etkilerini daha sonraki yıllarda gördük. Bunun özellikle Türkçü, tekçi, milliyetçi, inkârcı devlet aklı açısından hazmedilmesi kolay değil. AKP; milliyetçi, Ergenekoncu, Susurlukçu ve ulusalcı bir koalisyona dayandığına göre hafızada yer alan bu unsurlar üzerinden bir intikam peşinde olduklarını söyleyebiliriz. Bu operasyonun derin ve yapısal boyutları vardır” diye konuştu.

Sancar, son dönemde partisine yönelik eleştirilerle gündeme gelen Ayhan Bilgen’le ilgili, “İfade ettiği görüşler yeni değil. İki milletvekili arkadaşımızı görevlendirdik, doğrudan görüşecekler, ayrıntıları öğreneceğiz. Partimizin üyesidir, her türlü görüşünü, önerisini değerlendiririz” ifadelerini kullandı.

İlgili haber: HDP'yi topa tuttu: Ayhan Bilgen'den 'Kandil' itirafı!

ÇELEBİ'DEN TEPKİ: BAŞKA KAPIYA

Teğmen olduğu dönem FETÖ kumpasıyla hapis yatan CHP Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Sancar'ın sözlerine sosyal medyadan tepki gösterdi. Çelebi, “Işığımız Öcalan” diyen Mithat Sancar Ergenekon kumpaslarında “Ahtapotun kollarını yakaladık, derinleştirin” diyen 300 sözde aydın intikam koalisyonundaydı. Dillerinden hak,hukuk laflarını düşürmezler bir de beraatle sonuçlanmış bir dava üzerinden algı oluştururlar, başka kapıya!" dedi.

İSTANBUL 4. AĞIR CEZA MAHKEMESİ: ÖRGÜT VARLIĞINA HÜKMEDİLMEDİ

Ümraniye’deki bir gecekonduda 12 Haziran 2007’de ihbar üzerine 27 el bombasının ele geçirilmesiyle başlayan ve 12 yıl sonra beraatla sonuçlanan Ergenekon davasında gerekçeli karar 3 Eylül 2019’da açıklanmıştı. 739 sayfalık gerekçeli kararda “Ergenekon adı altında suç işlemek için kurulmuş bir örgütün varlığına hükmedilemeyeceği sonucuna varılmıştır. Örgütün, nerede, ne zaman, kim ya da kimler tarafından ne amaçla kurulduğu somut olarak ortaya konulamamıştır” denildi.
Gerekçeli kararda, “Mahkememizce de Ergenekon soruşturma ve kovuşturmalarında görev yapan kolluk görevlileri savcı ve hakimlerin FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi oldukları iddiasıyla yapılan soruşturma ve kovuşturma örnekleri incelenerek bu dosyalarda görev yapanların yaptıkları işlemlere şüpheyle yaklaşılmasına ilişkin örnekler toplanmış bu olgular var kabul edilmiştir. FETÖ, toplumda kabul görebilecek ve destek bulabilecek bazı yanlışların yaşandığı iddia ettiği alanlara el atarak gerçeği aydınlatmak, suçluları yakalayıp cezalandırmak, toplum vicdanını tatmin etmek adına girdiği izlenimi vererek kamuoyu desteği sağlamakta, bu soruşturma ve kovuşturmalarla elediği kişiler yerine kendi üyelerini ve etki alanındaki kişileri yerleştirerek zemin kazanmaktadır” denildi.