‘Yavrularımızı bize versinler’

Bugün HDP il binası önündeki oturma eyleminde, 44 aile ile 20'nci güne girildi.

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP‘yi sorumlu tutan Diyarbakır annelerinin partinin il binası önünde sürdürdüğü oturma eylemine bir aile daha katıldı.

4 yıl önce 18 yaşındayken kaçırılan kızı Fadime için oturma eylemine katılmak amacıyla Kütahya’dan gelen anne Hatice Levent, kızının Bitlis’te üniversite öğrencisiyken dağa götürüldüğünü söyledi.

“Çocuğumun beynine girdiler, götürdüler.” ifadesini kullanan anne Levent, kızından 4 yıldır haber alamadığını belirtti.

Levent, kızına kavuşmak için çalmadık kapı bırakmadığını dile getirerek, şöyle konuştu:

“Ben yavrumu istiyorum. Ben kızımı diri istiyorum. Bitlis’te ilk gidişimde kızımın arkadaşları bana, ‘Fadime’yi dağa götürdüler.’ dedi. Benim çocuğumun kalbi delikti. Siyaset nedir bilmeyiz biz. Kızımızı onlar için büyütmedik. Ne cefa ile yokluklarla büyüttük. Yavrularımızı bize versinler.”

Levent, oturma eylemini televizyondan gördüğünü, evladına kavuşmak için katılmaya karar verdiğini sözlerini ekledi.

‘ÇOCUKLARIMIZ GETİRİLENE KADAR SUSMAYACAĞIZ’

Eylemini sürdüren ve çocuklarını isteyen aileler, artık dayanamadıklarını belirterek, parti binasına girmeye çalıştı. Bu sırada aileler ile HDP’liler arasında tartışma çıktı. Polisin araya girip, aileleri uzaklaştırmasıyla gerginlik, sona erdi. Vatani görevi için usta birliğine giderken, 2 Ekim 2015’te, Tunceli’nin Pülümür ilçesinde, teröristlerce kaçırılan oğlu Müslüm (24) için 5 Eylül’de oturma eylemine katılan Songül Altındaş, “Çocuklarımızı bize getirsinler. Biz cevap istemiyoruz, başka bir şey de istemiyoruz. Çocuklarımız getirilene kadar biz susmayacağız. Biz işimizi, gücümüzü, evimizi bırakmışız; çocuklarımızı almaya gelmişiz” diye konuştu.

‘YÜREĞİMİZ YANIYOR’

İstanbul Esenyurt’ta, 2014’te tekstil fabrikasında çalışırken, kaybolan ve terör örgütü PKK’nın kaçırdığını iddia ettiği kızı Yasemin (21) için 19 Eylül’de oturma eylemine başlayan Yıldız Ballı ise “Bu annelerin, bu zulme ‘Dur’ demelerinin zamanı geldi de geçiyor bile. Yeter artık, yüreğimiz yanıyor” dedi.

KAYIP ASKERİN ANNE VE BABASI DA EYLEME KATILDI

Bingöl’den usta birliğine giderken Şırnak’ın Cizre ilçesinde yol kesen PKK’lı teröristlerce kaçırılan Emrah Avunan’ın 13 Eylül’den beri oturma eylemi yapan amcası Muhittin Avunan’ın ardından, bugün de kente gelen annesi Leyla ve babası Bilal Avunan ile akrabaları HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önündeki eyleme katıldı. ‘Kahrolsun PKK’ sloganıyla tepki gösteren Leyla Avunan, Cizre’de HDP binasında, oğullarını terör örgütü PKK’nın kaçırdığını söylediklerini belirterek şöyle konuştu:

“Biz Cizre’deki HDP binasına gittik, kocam gitti, eniştem gitti. Dediler; ‘Yolladık PKK’ya.’ Bırakmadılar ben gideyim, ben oraya gitseydim, onların kökünü getirirdim. Bu benim bir tane oğlumdur, 4 tane kızım var. Ben hasret yaşadım. Bir yaşında olan kızımın ismini Hasret koydum, duyun analar ne yapıyor, annelerin içi yanıyor, anneler böyle söylüyor. Bir Allah’ın kulu çıksın, desin, ‘Oğlun oradadır.’ Ben ona da razıyım, bu reva mı?”