HDP'nin Erdoğan'a götürdüğü 3 teklif

Eski HDP Sözcüsü ve Diyarbakır Milletvekili Osman Baydemir, 7 Haziran seçimlerinden sonra Celal Doğan aracılığıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'a üç alternatifli bir teklif götürdüklerini söyledi.

HDP'nin Erdoğan'a götürdüğü 3 teklif

HDP'nin etkili isimlerinden, eski parti sözcüsü Osman Baydemir, 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yaptıkları pazarlıkları anlattı.

Celal Doğan aracılığıyla Erdoğan'a götürülen 3 teklifin de "açılım sürecinin devamı" şartına bağlı olduğu görüldü.

HDP'nin teklifi Erdoğan tarafından kabul görülmedi ve Türkiye 1 Kasım'da yeniden seçimlere gitti. 7 Haziran'da tek başına iktidarı kaybeden AKP, 1 Kasım'da tekrar tek başına iktidarı aldı.

Osman Baydemir'in Duvar'da yer alan açıklamalarının satır başları şöyle:

“(Açılım neden bitti?) Elbette tek başına şudur diyemeyiz. Umarım bir gün imkanımız olur, kimi tanıklıklarımız var, anlatırız. Gerçekleri toplumla paylaşmak, ama onun ötesinde gerçekliklerin deneyimlerinden istifade etmek gerekir.

Ama şimdilik şunu söyleyebilirim: Sayın (Selahattin) Demirtaş’ın ‘Hükümetle hiçbir şekilde koalisyon kurmayacağız’ beyanından dolayı Erdoğan’ın makas değiştirdiği iddiası var. Ben bunun külliyen yalan olduğunun tanığıyım.

7 Haziran seçiminden sonra, o zamanki eş başkanlarımız Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile bazı milletvekilleri ve grup başkan vekillerinin de olduğu bir heyetle birlikte bu süreci istişare ettik. Ülkenin maruz kalabileceği tehlikeleri okumaya çalıştık. En sonunda Erdoğan’a bir temsilci gönderme kararı aldık. Sayın Celal Doğan, bunun üzerine Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirdi. Haziran sonu temmuz başı idi sanırım.

Bizim teklifimiz şuydu: Milletin çıkan bu iradesine saygı gösterilmezse ülkenin karanlık zemine gideceğinden duyulan endişe ifade edildi. Çözüm süreci devam etsin ne olursa olsun, bu kayıtla her türlü desteği vermeye hazırız. Dilerseniz CHP ile koalisyon kurun, kürsü, sandalye bürokraside talebimiz olmaksızın destek veririz. Yeter ki çatışmasızlık zemininden vazgeçmeyin. İkinci olarak CHP ile anlaşamazsanız azınlık hükümeti kurun, yine çatışmasızlık zemininde kalmak şartıyla azınlık hükümetine de hiçbir şey talep etmeksizin destek vermeye hazırız. Üçüncü olarak, siz hazırsanız ve bu iki yöntemi de yapamıyorsanız, bizimle koalisyon kurmak istiyorsanız, herhangi bir bakanlık pazarlığı yapmadan, çatışmasızlık süreci korunsun, yeni Anayasa yapılsın, biz sizinle koalisyon kurmaya hazırız. Bu üç talep iletildi. Aldığımız yanıt bugünkü Türkiye idi. Bize ‘Siz göreceksiniz’ dedi ve ülke bu sonucu gördü.”