HDP’nin ‘açık ittifak’ çağrısına CHP’den yanıt

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın 'ittifak' açıklamalarına ilişkin 'Biz demokrasiden yana olan yurttaşlarımızın yanında oluyoruz. İlk seçimler geldiğinde demokrasiden yana olan yurttaşlarımız gereken cevabı verecektir' dedi.

HDP’nin ‘açık ittifak’ çağrısına CHP’den yanıt

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı sonrasında basın açıklaması yaptı.

Salıcı, HDP EŞ Genel Başkanı Pervin Buldan’ın 31 Mart Yerel Seçimleri öncesi kurulan siyasi ittifaklarla ilgili, “Bir seferliğine İstanbul seçimlerini kazanmak için kabul ettik, bundan sonra yapılacak olan ittifaklar, açık ve şeffaf olmalı ve birlikte görüntü verilmeli. CHP’nin çekingenliğinden çıkması gerek” sözlerinin anımsatılması üzerine, şunları söyledi:

“Siyasi ittifaklar 2018 yılında yapılan düzenleme ile girdi hayatımıza ve genel seçimlerde uygulandı. CHP, Saadet ve İYİ Parti ile Millet İttifakını oluşturdu. Sonra bir yerel seçim sürecine girildi. Burada ise ittifakları düzenleyen bir şey yok. Şimdi meseleye şuradan bakalım. Yerel seçimde siz belediye başkanı seçiyorsunuz. Sonuçta bizim adaylarımız AKP’li yurttaşlardan da oy istedi ve aldı. MHP’ye oy veren, gönül veren yurttaşlardan da oy aldı. Ortada demokrasiden yana olanlar ve demokrasinin karşısında olanlar, tek adam rejimini destekleyenler var. Bir siyasi mücadele var. Biz demokrasiden yana olan yurttaşlarımızın yanında oluyoruz. İlk seçimler geldiğinde demokrasiden yana olan yurttaşlarımız gereken cevabı verecektir.”

‘CHP KAPATILMALIDIR’ DEMİŞTİ

“Çağdaş Sosyal Demokrat yeni bir Parti” kurma amacıyla yola çıkan 10 Aralık hareketinin önemli isimlerinden Oğuz Kaan Salıcı, CHP içinde hakimiyet kurarak yeni parti amaçlarından vazgeçmişti. Erdoğan Toprak tarafından desteklenen bu hareketin önemli isimlerinden olan Oğuz Kaan Salıcı, “CHP kapatılmalı, vakıf halini almalıdır. CHP, sosyal demokrat bir parti değildir. Sosyal demokrasinin önündeki en büyük engeldir ve bu yüzden kapatılmalıdır.” açıklaması yapmıştı. Oğuz Kaan Salıcı, CHP İstanbul İl Başkanlığı yaptığı dönemde Canan Kaftancıoğlu ve Zeynep Altıok’u yönetimine alarak CHP’ye katmıştı. Bu isimler daha sonra Salıcı gibi CHP’de yükselip önemli görevlere gelmişlerdi.