HDP’ye bakanlık mı verilecek? ‘Bu PKK’ya teslimiyet’

Eski CHP milletvekili Dursun Çiçek’in "Cumhurbaşkanlığı seçiminde Millet İttifakı'nın kazanması için ikinci turda HDP'ye bir iki bakanlık vadedilebilir" sözlerine tepkiler geldi.

HDP’ye bakanlık mı verilecek? ‘Bu PKK’ya teslimiyet’

Eski CHP milletvekili Dursun Çiçek’in "Cumhurbaşkanlığı seçiminde Millet İttifakı'nın kazanması için ikinci turda HDP'ye bir iki bakanlık vadedilebilir" ifadeleri siyasetin gündeminde. 

Çiçek’in çıkışına, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’den destek geldi. "HDP’liler neden bakanlık yapmasın?" diyen Tekin, iktidar olmaları halinde HDP’lilere bakanlık verebileceklerini söyledi.

Söz konusu açıklamaları değerlendiren İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, istifa ettiği İYİ Parti ve ittifak ortağı CHP'ye sert sözlerle yüklendi.

‘BU HDP VE PKK'YA TESLİMİYETTİR’

Millet İttifakı'nı "sarı muhalefet" olarak nitelendiren Özdağ, CHP ve İYİ Parti'nin çaresizlik içinde olduğunu vurgulayarak, "Yüzde 50'yi aşmak için HDP'nin oyuna ihtiyacımız var.' diyorlar. Bu bir siyasal zaaf, siyasal tükenmişlik ve teslimiyettir. HDP ve PKK'ya teslimiyettir. Bunu vatansever CHP, İYİ Parti seçmeni kabul edecek mi? Hiç zannetmiyorum" ifadelerini kullandı.

‘AKILLARINA İLK GELEN ŞEY HDP'YE MAHKUM OLMAK’

AKP ve MHP'li seçmenlerden oy almak için neden çabalanmadığını soran Özdağ, "Neden HDP'ye bakanlık vererek mahkum olmak aklınıza gelen ilk şey oluyor. Bu yaklaşım aslında sarı muhalefetin, ülkeyi yüzde 50-50 olarak ikiye böldüğünü, diğer yüzde 50 seçmene ulaşma imkanı olmadığına inandığı, onun için mücadele etmediği ve tek yol olarak HDP ile açık, kapalı mahcup veya mahcup olmadan ittifakı düşünüyor" ifadelerini kullandı.

AKP VE MHP’DEN DE TEPKİ GELDİ

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal da "İYİ Parti ve CHP'nin temel sorunu şu: HDP'yle olan ittifaklarını açık şekilde ifade etmekten çekiniyorlar. HDP'yle ittifaklarını bir türlü resmi bir ilişkiye döndürmüyorlar. Bu açıklamalar mutfakta konuşulanların ağızdan kaçırılmasıdır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi 10 bin kişiyi işten çıkardı, 16 bin kişiyi işe aldı. Ve bu 16 bin kişiyi işe alırken HDP'ye kontenjan verdiler. Bunu açıklamıyorlar. HDP'nin PKK sorunu var, CHP ile İYİ Parti'nin HDP sorunu var. Bununla yüzleşmiyorlar.” dedi.
 
MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay “Dursun Çiçek'in ifadeleri CHP'nin niyetini ortaya çıkarmıştır. CHP'nin adeta özeti niteliğinde bir açıklamadır. HDP, Şubat ayında CHP'ye ittifak çağrısı zaten yapmıştı. CHP ise bunu gizleyerek ittifakı yürüteceğini düşünüyordu. Çiçek'in ifadeleri CHP ve HDP'nin anlaştığını gösteriyor. Türkiye terörle mücadele ederken ve HDP'nin kapatılması gündemdeyken bu işbirliğinin olması utanmazlıktır. Zillete saplandıklarının farkında değiller. Eski sistemle Türkiye'yi kaosa sürüklemeyi amaçlıyorlar.” şeklinde konuştu.