'HDP'ye karşı kurulacak' denilmişti... Yeni bir Kürt partisi kuruldu

HDP'ye karşı yeni bir Kürt partisi kurulacağı ve Cumhur İttifakı içinde yer alacağı iddiaları gündeme gelmişti. Diyarbakır merkezli Kürt Demokrat Partisi (KDP) adıyla yeni bir parti kuruldu. Genel Başkan Reşit Akıncı, HDP'ye karşı kurulmadıklarını iddia etti.

'HDP'ye karşı kurulacak' denilmişti... Yeni bir Kürt partisi kuruldu

Yeni kurulan Kürt Demokrat Partisi (KDP) Genel Başkanı Reşit Akıncı, yaklaşık 10 aydır parti çalışmalarına başladıklarını ve iki ay önce partinin kuruluşu için yaptıkları başvurunun İçişleri Bakanlığı tarafından kabul edildiğini söyledi.

Barzani'nin yayın organı Rudaw’a konuşan Kürt Demokrat Partisi (KDP) Genel Başkanı Reşit Akıncı, partinin ismini “Kürdistan Demokrat Partisi” şeklinde belirlediklerini ancak Türkiye’de “Kürdistan” ismi nedeniyle partilere dava açıldığı için “Kürdistan” yerine “Kürt” ismini tercih ettiklerini ifade etti.

Diyarbakır’da kurulan partinin çalışmalarına 10 ay önce başladıklarını dile getiren KDP Genel Başkanı Akıncı, İçişleri Bakanlığı’na yaptıkları başvurunun iki ay önce kabul edildiğini kaydetti.

Diğer Kürt partilerden farklı olduklarını belirten Akıncı, 1965’ten itibaren Türkiye’de siyaset yapmak adına kurulan Kürt partilerde yer alan kadro ve liderlerin artık aramızda olmadığını, yeni partinin tamamen gençlerden oluşacağını belirtti.

Akıncı, “Kürt ve Kürdistan davasına” sahip çıkacak olan KDP’nin kurucuları ve tüm teşkilatlarının genç üyelerden oluşacağını söyledi.

Mele Mustafa Barzani’nin izinde yürüyeceklerini ifade eden Reşit Akıncı, şu ana kadar bazı kentlerde örgütlenme çalışmalarına başladıklarını aktardı.

HDP'YE KARŞI MI KURULDUNUZ?

Partinin kurucular kurulunun 33 kişiden oluştuğunu belirten Akıncı, tüm yönetim listelerini 14 Aralık’ta basına açıklayacaklarını söyledi.

Partinin kuruluşunu açıkladıklarında çeşitli spekülasyonlarla karşılaştıklarını belirten Reşit Akıncı, “Hatta bazıları Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’ın bir süre önce açıkladığı ve Cumhur İttifakı’na deste verecek olan Kürt parsinin bizim partimiz olduğunu iddia etti. Kur’an-ı Kerim üzerine yemin ediyorum ki bizim bu iddialarla herhangi bir alakamız yoktur. Biz sadece doğru bir ulusal çizgide siyaset yapmak, gençlerimize partimizi tanıtmak ve kabul ettirmek için yola çıktık. İnşallaha başarılı oluruz” diye konuştu.