HDP’yi kapatma davası açıldı, Gül sessizliğini bozdu: Çok yanlış buluyorum

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın HDP'nin kapatılması istemiyle açtığı davaya ilişkin “çok yanlış buluyorum” dedi. Gül HDP’li Ömer Faruk Gergerliğoğlu’na da “geçmişi bilinen, ayrım gözetmeden insan hakları savunuculuğu yapan” sözleriyle destek verdi.

HDP’yi kapatma davası açıldı, Gül sessizliğini bozdu: Çok yanlış buluyorum

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı. İddianame Yüksek Mahkeme'ye gönderilirken eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül sessizliğini HDP için bozdu. 

HDP’nin kapatılması talebine karşı çıkan Gül, terörle iltisakı nedeniyle vekilliği düşürülen HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun “insan hakları savunucusu” olduğunu iddia etti.

T24’ten Murat Sabuncu’ya konuşan Gül, şunları söyledi:

"Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesini ve HDP'ye kapatılma davasının açılmasını çok yanlış buluyorum. Bu hareketlerin hem Türkiye'ye hem de hükümete çok anlamsız bir yük getireceği nasıl görülmüyor? Şiddetle hiçbir ilgisi olmayan, geçmişi bilinen, ayrım gözetmeden insan hakları savunuculuğu yapan bir milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması ve parti kapatma davasının açılması, Türkiye'de daha çok demokrasi ve hukuk ihtiyacı olduğunu reform paketleriyle açıklama çabasında olan hükümete ve ülkemize bir yük olacaktır. Tüm bunlar 90'lı yıllarda yaşanmış ve Türkiye aleyhtarlığına ve Türkiye'nin izolasyonuna büyük bir fırsat vermiştir. Daha sonra o günleri unutturmak için çok çabalar sarf edildi. Parti kapatmalarının ve dokunulmazlıkların kaldırılmasının  terör örgütlerinin çok işine geldiğini daha önceki deneyimler göstermiştir. Terör demokrasinin güçlendirilmesiyle ve insan hakları standartlarının yükseltilmesiyle kitlelerden izole edilir ve terörle mücadele daha kolay olur. Yakın siyasi tarihimiz bütün bunların örnekleriyle doluyken aynı hataları yapmanın bu güzel ülkeye büyük zararlar vereceği kanaatindeyim."