‘Helalleşme açılımı Erdoğan’ın talebine tam tamına uygun’

featured

Gazeteci Melih Aşık, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘helalleşme’ açılımının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talepleriyle ‘tam tamına uygun’ olduğunu söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “helalleşme” açıklamasını yorumlayan Milliyet yazarı Melih Aşık, açıklamanın Erdoğan’ın taleplerine ‘tam  tamına uygun’ olduğunu söyledi.

ERDOĞAN 2019’DA NE DEMİŞTİ?

Aşık bugün kaleme aldığı yazıda önce Erdoğan’ın 2019 yılında Necip Fazıl ödül töreninde yaptığı konuşmayı hatırlattı: 

“Tek parti CHP’sine ait dönemde objektif bir şekilde tüm boyutlarıyla araştırılması gereken karanlık noktalar bulunuyor. Elbette bunu öncelikle yapması gereken ana muhalefet partisi CHP’nin bizatihi ta kendisidir. Dikkat ederseniz bu tartışmalar gündeme geldiğinde hemen derin bir sessizliğe bürünüyorlar. Açıkçası, CHP’nin artık bu millete kendi tarihiyle ilgili kapsamlı bir samimi bir özeleştiri vermesi şarttır.

İskilipli Atıf Hoca’nın idamından Dersim olaylarına, Türkçe ezan zulmünden 27 Mayıs darbesindeki rolüne kadar, pek çok üzücü hadisede CHP kendi tarihiyle yüzleşme cesareti gösterememiştir. Dersimli olan zat da bunu açıkça ortaya koyamamıştır. CHP’nin bir an önce milletin karşısına çıkıp bu ülkeye yaşattıkları için ya özür dilemesi ya da üzücü olaylardaki rolleri için pişmanlık duyduğunu millete söylemesi gerekiyor.

Türkiye’nin geleceği için milletimizin kalbinde kabuk bağlayan yaraların tekrar tekrar kanatılmaması için biz bu tavrı gerekli görüyoruz. CHP yönetimi geçmişleriyle yüzleşene, darbeler, katliamlar, yasaklar, idamlar ve kanlı sokak olaylarındaki rollerini cesaretle açıklayana kadar peşlerini bırakmayacağız.”

Erdoğan’ın sözlerini ve Kılıçdaroğlu’nun ‘helalleşme’ açıklamasını değerlendiren Aşık şöyle devam etti: 

“Kemal Bey’in helalleşme açılımıyla ilgili ilk açıklamasının çerçevesi tam tamına bu talebe uygundu. Tepkiler üzerine grup konuşmasında ifadesini değiştirdi, CHP’nin sorumlu olmadığı kimi uygulamaları helalleşme gündemine sokarak tepkileri dindirme yoluna gitti.”

’28 ŞUBAT’ AÇIKLAMASINA TEPKİ

Melik Aşık Kılıçdaroğlu’nun “28 Şubat’ın yaralarını kapatıp helalleşeceğiz” sözlerine de tepki gösterdi: 

“Kemal Kılıçdaroğlu’ndan haftalardır hapiste bulunan, 80 yaşını aşkın generallerin affı konusunda bir çıkış yapması bekleniyordu. Malum, bu generaller FETÖ’cü yargıç ve savcıların kararlarıyla mahkûm edilmiş bulunuyor.

Ancak

Kemal Bey beklentilerin tam tersine 28 Şubat mahkûmlarını suçlayan bir açıklama yaptı.

“28 Şubatçı generallerin mağdur ettikleri”ni koydu.

Hapisteki E. Org. Çetin Doğan’ın eşi Nilgül Doğan, bu duruma, “Ben oyumu CHP’ye vermiş bir kişi olarak Kılıçdaroğlu’na hakkımı helal etmiyorum” diyerek tepki gösterdi.

Helalleşme olayı hiçbir organa danışmadan kendi başına hareket eden Kemal Bey’in başını çok ağrıtacak ve zannımızca onun siyasi hayatını da etkileyecek.”

‘ATATÜRK DÖNEMİNİ SUÇLADI’

Kılıçdaroğlu’nun “Benim liderliğini yaptığım partinin de geçmişte yarattığı yaralar vardır. Ben bu yaraların kapanması için helallik isteme yolcuğuna çıkıyorum.” sözlerini değerlendiren Aşık, “Kemal Bey’in bu sözlerle Atatürk dönemini suçlayacağı açıktı.” dedi.

Melih Aşık’tan Kılıçdaroğlu’na ‘helalleşme’ tepkisi: Seyit Rıza’nın torunlarından af mı dileyecek?

‘Helalleşme açılımı Erdoğan’ın talebine tam tamına uygun’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

 1. 9 ay önce

  Büyük İskender den özür diliyorum. Taaa Angaralara kadar gelip Gordion düğümünü çözmesine yardımcı olamadığım için.
  Azize Geneveive den özür diliyorum. Paris i kurtarmak için kendini feda etti. Irkdaşımız Atila ya rica edemedim, fazla düdükleme diye.
  Çariçe Katarina dan özür dilerim. Baltacının sert ve haşin bıyıkların altında kıvrandığı için.
  Aloooo Raif Abi, ne diyor la bu Kılıçdaroglu la

  Cevapla
 2. 9 ay önce

  Sayın Kılıçdaroğlu’na bu görevi Erdoğan mı verdi? CHP tabanı bu konuda ne düşünüyor?

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!