Her 10 dakikada bir Yemenli çocuk ölüyor ama hiçbiri Suudi petrolü kadar önemli değil

Suudi Arabistan ve BAE öncülüğündeki koalisyonun yıllardır insanlık suçu işlemesi, Suudi petrol tesislerinin vurulması kadar ses getirmedi.

Her 10 dakikada bir Yemenli çocuk ölüyor ama hiçbiri Suudi petrolü kadar önemli değil

Uyarı: Bu haberdeki fotoğraflar rahatsız edici olabilir

Orta Doğu’nun en yoksul ülkelerinden Yemen’e Suudi Arabistan’ın başını çektiği Arap koalisyonu dört yılı aşkın süredir saldırıyor.

Suudilere karşı vatanlarını savunan Husilerin(Ensarullah) Suudi Aramco petrol tesislerine yaptığı saldırı dünyayı ayağa kaldırdı. Suudilerin petrolü için kınama mesajları yağarken, İran da hedefe konuldu. Tüm dünya basınında “petrol fiyatları” bir numaralı gündem oldu. Oysa 4 yıldır bomba yağdırılan, açlık ve salgın hastalıkların pençesinde yaşam mücadelesi veren Yemen halkı kimsenin umurunda değil.

Ocak 2015’i gösterdiğinde, “Arap Baharı”nın etkisiyle ülkede devam eden protestolarda Abdurabbu Mansur Hadi’nin sarayını kuşatan Yemenliler, Hadi’yi istifaya zorladılar. Suudi Arabistan’a kaçan Hadi, ülkeye geri döndüğünde istifasını geri çekti ve yaşananları bir “darbe” olarak nitelendirdi. Hadi’nin Sanaa’daki başkanlık koltuğuna tekrar oturması hedefiyle Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, ABD, İngiltere ve Fransa’nın da içinde olduğu savaş koalisyonu Yemen’i havadan vurmaya başladı.

Suudi koalisyonunun Yemen’e saldırılarını başlattığı Mart 2015’ten 2018 yılı sonuna kadar doğrudan saldırılar sebebiyle hayatını kaybeden sivil sayısının 17 bini geçti.Saldırılar sonucu yaralanan ve sakat kalanların sayısı ise daha fazla.

Yemen’de kolera salgınından ölenlerin sayısı 3 bini geçti

ACLED (Silahlı Çatışma ve Olay Konumu Veri Projesi) isimli araştırma kuruluşu tarafından aktarılan verilere göre, Yemen’de 2016 yılının Ocak ayından bu yana çatışmalar sebebiyle yaşamını yitirenlerin sayısı 70 bini aştı.

Birleşmiş Milletler (BM) verileri 28 milyonluk ülkede 22 milyon 200 bin kişinin yardıma muhtaç yaşadığını, 2 milyondan fazla Yemenlinin evlerini terk edip ülke içinde başka şehirlere göç etmek zorunda kaldığını ortaya koyuyor. Çoğu Somali ve Etiyopya’ya göç eden 300 bine yakın sığınmacı ve mülteci var.

ÇOCUKLAR AÇLIKTAN ÖLÜYOR

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonundan (UNICEF), Yemen’de, korunulması mümkün olan hastalıklar nedeniyle her 10 dakikada 1 çocuğun hayatını kaybettiği bildirilmişti. Ülkede her yıl 5 yaş altı 30 bin çocuk hayatını kaybediyor. Kötü beslenmenin durdurulması halinde bu ölümlere engel olunabilir.

BM Dünya Gıda Programı sözcüsü Herve Verhoosel ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 70’ine tekabül eden 20 milyon kişinin yeterli beslenemediğini söylüyor. Bu sayının büyük bir bölümünü çocuklar oluşturuyor.

Bu kişilerin yaklaşık 10 milyonunun açlıktan ölebileceği vurgulanıyor.

Yemen Data Project grubunun bildirdiğine göre, Mart 2015 ile Mart 2018 arasında koalisyonun hava saldırılarının yüzde 30’undan fazlası askeri olmayan hedeflereydi.

BM: YEMEN’DE İNSANLIK SUÇU İŞLENDİ

BM öncülüğünde kurulan Uluslararası Yemen Heyeti, iç savaşın hüküm sürdüğü ülkede Yemen hükümeti, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirliklerinin uluslararası insan hakları hukukunu ihlal ettiğini ve tarafların muhtemelen savaş suçu işlediğini duyurdu.

BM İnsan Hakları Konseyi tarafından 2017 sonunda Yemen’deki insan hakları ihlallerinin izlenmesi için kurduğu 3 kişilik heyetin ikinci raporu açıklandı.

Raporda, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon olmak üzere tarafların “muhtemelen savaş suçu işlediği” ve “uluslararası hukukun” ihlal edildiğinin altı çizildi.

Önceki  yıl yayımlanan rapordaki benzer bulgulara yer verilen raporda, ayrıca, savaşan taraflara silah satan ülkelerin de Yemen’de yaşanan insanlık dramı ve hak ihlallerinden sorumlu olduğu vurgulandı.

Heyetin raporunda, savaşan tarafların, son 5 yılda hava saldırıları, ayrım gözetmeyen bombardımanlar, keskin nişancılar, mayınlar, keyfi cinayet ve gözaltılar, işkence, cinsel şiddet ve insani yardımların engellenmesi suretiyle “muhtemel savaş suçları işlendiği” vurgulandı.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER SAVAŞ SUÇUNA ORTAK

Birleşmiş Milletler her ne kadar Yemen’de dünyanın en büyük insani felaketinden bahsetse de, Yemen halkına uygulanan ‘soykırımı’, 2015 yılında aldığı 2216 sayılı karar ile meşrulaştırmıştır.

Birleşmiş Milletler’in 2216 sayılı kararıyla, Husi’lere silah ambargosu getirilirken, saldırgan koalisyon güçlerine karşı silah ambargosu getirildiği açıklaması bulunmuyor! (Gönül Kenter-Aydınlık 18.5.2019)

.İşte Suudilerin Yemen’deki katliamlarından bazı kareler:

Ağustos 2017.Suudi jetlerinin saldırısı sonrası başkent Sana’da enkaza dönen evlerden çıkarılan çocuk cesetleri

Ocak 2016.  Suudi jetleri Yemen’deki tek görme engelliler okulunu vurdu. ‘Sana Görme Engelliler Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin çocukların gece uyudukları saatlerde bombalandı.

Görme engelli çocuk ve elinde Suudi saldırısında ölen kuş.

Eylül  2015. Suudi Arabistan koalisyon uçakları, Yemen’in Babul Mendeb bölgesindeki bir düğün evini bombaladığı ve 50’si kadın 70 kişinin hayatını kaybetti.

Ekim 2016 Suudi Arabistan güçlerinin, Yemen’in başkenti Sanaa’nın Husiler tarafından kontrol edilen bölümündeki bir cenaze törenine düzenlediği saldırıda 82 kişi hayatını kaybetti

Ekim 2018  Hudeyde kentine Suud öncülüğünde koalisyon tarafından yapılan hava saldırısında 17 sivil öldü.

Ağustos 201. Yemen’in kuzeyindeki Sada ilinde çocukları taşıyan bir otobüse düzenlenen saldırıda çoğu çocuk  50 kişi öldü 77 kişi yaralandı.