Hikmet Çiçek'ten 48 imzalı bildiriye yanıt: Sizin yatacak yeriniz yok!

'FETÖ'nün Solcuları' kitabıyla bir dönem FETÖ kumpasını savunan liberal solcuların tepkisini çeken Hikmet Çiçek, 48 kişinin kitaptan adlarının çıkarılması ve özür dilenmesi talebine tepki gösterdi.

Hikmet Çiçek'ten 48 imzalı bildiriye yanıt: Sizin yatacak yeriniz yok!
Hikmet Çiçek'ten 48 imzalı bildiriye yanıt: Sizin yatacak yeriniz yok!

Hikmet Çiçek'in yazdığı “FETÖ’nün Solcuları” isimli kitapta, “Abant Müdavimleri” olarak adı geçirilen 48 kişi, ortak bir açıklama yaptı.

Abant Toplantıları’yla hiçbir ilgileri olmadığını savunan isimler, ilgili bölümlerin yayından kaldırılmasını talep etti. Açıklamada ayrıca, yazar Hikmet Çiçek ile kitabı basan Kırmızı Kedi Yayınevi’ne özür dilemesi çağrısı yapıldı.

Bu 48 kişinin yaptığı açıklamayı ustan gazeteci Hikmet Çiçek'e sorduk. Çiçek, 'Abant müdavimleri' diyerek FETÖ kumpaslarına alet olanları kastettiğini belirterek "Abant toplantılarına hiç katılmadınız ama 'Ergenekon karartılmasın' diyen o rezil bildiriyi utanmadan imzaladınız!" diyerek kitabındaki iddiaları savundu.

İşte Hikmet Çiçek'in Veryansın TV'ye açıklaması:

'BEN ABANT'A GİTMEDİM' NAKARATI BAŞLADI

FETÖ’nün ‘Solcuları” isimli son kitabım, soldan gelip nasıl Fethullah Cemaatiyle buluşanları anlatıyor. Bu kişilerin portreleri çiziliyor. Bu özel portreler dışında, o dönemde cemaatin çeşitli etkinliklerinde boy gösterenler isim isim veriliyor. Tümü, “Abant müdavimleri” adı altında sıralanıyor.

Kıyamet de buradan koptu. “Ben Abant’a hiç gitmedim” nakaratı başladı.

Tamam sen Abant’a gitmedin ama Erbil’deki, Washington’daki, Brüksel’deki toplantısına katıldın.

Tamam sen Abant’a gitmedin ama FETÖ’nün Türkçe Olimpiyatları’na katıldın. Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın ve cemaatin pek çok derneğinin etkinliklerinde boy gösterdin.

Şimdi çığlık atan o 48 isim, “Ergenekon karartılmasın, çetelerin üzerine gidilsin” diye utanmadan imza verdiler. FETÖ’nün yargıyı ele geçirmesi hedefiyle yapılan referanduma “yetmez ama evet” diyerek destek verdiler.

Kuşkusuz listedeki tüm isimlerin hepsi aynı ağırlıkta değildir; biri daha az, biri daha çok ama toplamda cemaate bir şekilde hizmet ettiler. Hatta cemaate sıradan bir cemaat müridinden çok daha değerli hizmet sundular.

Peki bu tarihi vesikanın ismi ne olacaktı? Bu listeye bir isim verirken, listede yer alan isimleri hukuken bir sıkıntıya sokmayacak sembolik bir isim olsun istedim. Çünkü, tamam, yaptıklarıyla cemaate hizmet etmişlerdi, cemaatin kumpaslarının yapılabilmesini sağlayan siyasal iklime çok önemli katkı vermişlerdi ama içlerinde yanlış yaptığını kabul ederek sonradan kamuoyundan özür dileyen değerli aydınlar da vardı…

Dolayısıyla bu listedeki isimleri hukuki bir sıkıntıya sokmayacak şekilde, hukukçulara da danışarak, “Abant müdavimleri” gibi hiç kimsenin bu sıfattan hareketle suç yüklemeye kalkamayacağı bir sembolü kullandım.

Ama onların bazıları, yine liberal kurnazlık yaparak, kendilerini koruyan bu sembol üzerinden kitabı hedef aldılar. Kendilerini korumak için listeye başlık yaptığım bir sembolü kullanarak, geçmişlerindeki cemaate hizmet ettikleri imzaları gizlemeye çalışıyorlar.

'ATTIĞIN İMZAYI PERDELEMEYE ÇALIŞIYORSUN'

FETÖ’nün bildirisine imza atmışsın, bugünkü rejimin oluşmasına katkı yapmışsın, çıkıp kamuoyundan özür de dilemiyorsun, ama “Abant’a gitmedim” diyerek attığın imzaları perdelemeye çalışıyorsun!

Tarih: 12 Ağustos 2008. Yandaş basının ve televizyonların birinci haberi, 300 “aydının” imzaladığı bir bildiri. Bildiride Ergenekon Davası’nın karartılmaması, aksine derinleştirilmesi isteniyor.

68’i profesör 100 akademisyen, 14 baro başkanı, hukukçular, sivil toplum kuruluşu yöneticileri, insan hakları kuruluşlarının eski ve yeni başkanları, sanatçı, yazar ve gazetecilerin bulunduğu 300 kişi, FETÖ mahkemelerine çağrı yapıyor: “Ergenekon soruşturmasını bütün boyutları ve uzantılarıyla ele alın, silahlı kuvvetler başta olmak üzere bütün devlet kurumları ellerindeki bilgi ve belgeleri konunun aydınlığa kavuşturulması yönünde değerlendirin” diyorlar.

O 300 “aydın”, Ergenekon ve benzeri tertipleri “demokrasi güçlerinin önünde bir fırsat olarak değerlendirdiklerini, konunun takipçisi olacaklarını” söylüyorlar.  

“Ergenekon karartılmasın, derinleştirilsin” ne demek? Silivri zindanına tıktığınız aydınlar oradan çıkamasınlar, orada ölsünler demek!

Bildirinin tam metnini ve imzacıların listesini internetten bulabilirsiniz.

Abant toplantılarına hiç katılmadınız ama “Ergenekon karartılmasın” diyen o rezil bildiriyi utanmadan imzaladınız!

Sizin yatacak yeriniz yok!

Sizin gibilere “solcu” diyenlere ifrit oluyorum!

___________

İmzacı isimler:

Adalet Dinamit, Ahmet Aykaç, Ahmet Çakmak, Ahmet Dindar, Ali Uçansu, Ayşe Erzan, Ayşegül Devecioğlu, Betül Tanbay, Burhan Şenatalar, Celal Korkut Yıldırım, Çiğdem Yalçın Pamukçu, Emel Ataktürk, Ergin Cinmen, Esra Koç, Esra Mungan, Ferdan Ergut, Fikret Adaman, Filiz Kutlar, Gençay Gürsoy, Gülay Günlük Şenesen, Hacer Ansal, Hasan Yazıcı, Huri Özdoğan, Jale Parla, Kuvvet Lordoğlu, Lale Mansur, Lale Tayla, Melek Ulagay, Murat Çelikkan, Necmiye Alpay, Nesrin Sungur Çakmak, Neşe Erdilek, Nuray Uzunören, Nurhan Yentürk, Oya Baydar, Ozan Erözden, Öget Öktem Tanör, Reşit Canbeyli, Rezzan Tunçay, Semra Somersan, Şahika Yüksel, Tahsin Yeşildere, Tatyos Bebek, Teoman Pamukçu, Tuğrul Eryılmaz, Ümit Şenesen, Vecdi Sayar, Viki Çiprut.