Hilafet konferansçılarına ağır ceza talebi

2017 yılında düzenlenmek istenen "hilafet konferansının" konuşmacılarına toplamda 52.5 yıl hapis istemiyle dava açıldığı bildirildi.

Hilafet konferansçılarına ağır ceza talebi

Cumhuriyet karşıtı yayınlarıyla bilinen, Hizb-ut Tahrir örgütüne yakın Köklü Değişim Dergisi tarafından 5 Mart 2017’de İstanbul’da düzenlenmesi planlanan “Dünya Hilafete Neden Muhtaç?” başlıklı konferansa tepkiler üzerine izin verilmemişti.

Olayın ardından, konferans konuşmacıları Mahmut Kar, Abdullah İmamoğlu, Musa Bayoğlu ve Köklü Değişim İstanbul Temsilcisi Osman Yıldız hakkında dava açıldı.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek davada Kar, İmamoğlu, Bayoğlu ve Yıldız hakkında toplamda 52.5 yıl hapis cezası talep edildi.

Mütalaada şu ifadeler yer aldı:

Köklü Değişim Dergisi ve bu derginin internet yayın organı olan köklüdeğişim.net isimli sitenin Hizb-ut Tahrir terör örgütü adına faaliyet gösteren yayın organı oldukları, Köklü Değişim Dergisinin ülkemizde örgüte müzahir propaganda faaliyetlerini sürdürdüğü.

Hizb-ut Tahrir Terör Örgütünün fikir ve görüşleri doğrultusunda yazılar yazdığı ve zaman zaman değişik illerde konferanslar adı altında etkinlikler düzenlediği, bahse konu derginin tüm dünyada kurmak istediği tek amacın -sözde- Raşidi Hilafet devletinin kurulmasına yönelik fikirler anlatıldığı, konferanslarda katılımcı topluluğa konuşmalarla ve sunumlarla anlatılan konularda, sistemin çıkamadığı konularda tek çözüm noktasının -sözde- Raşidi Hilafet devletinin kurulmasıyla olacağı mesajlarının verildiği...”

Mütalaada, örgüt yöneticiliği ve üyeliği iddiasıyla Mahmut Kar hakkında 20 yıl hapis cezası istendi. Türk Ceza Kanunu’nun çeşitli maddeleri uyarınca cezalandırılması talep edilen Mahmut Kar, Abdullah İmamoğlu, Musa Bayoğlu ve Osman Yıldız için istenen ceza toplamının 52.5 yıla ulaştığı belirlendi.