Hilal Kaplan Suriye krizinde çözümü buldu: Suriye ordusuna ‘Suriye ordusu’ demeyelim

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hiçbir resmiyeti olmamasına rağmen 'Başkan' diyen havuz basınının savaş kışkırtmaları sürüyor. Sabah yazarı Hilal Kaplan, medyanın kullandığı dile karışarak Suriye rejimi denilmesi gerektiğini savundu.

Hilal Kaplan Suriye krizinde çözümü buldu: Suriye ordusuna ‘Suriye ordusu’ demeyelim

Suriye’de artan gerilim sonrası Türk askerlerinin şehit olması üzerine Suriye krizini kışkırtanlar aradığı ortamı buldu. Yıllardır Türkiye’nin Suriye’de Batı destekli politikalar izlemesini savunan, ABD’nin terör örgütlerine binlerce TIR silah göndermesine sessiz kalanlar bir anda askerlerimiz üzerinden savaş naraları atmaya başladı.

Sabah yazarı Hilal Kaplan, “Teyakkuz zamanı” başlıklı yazısında Birleşmiş Milletler tarafından resmen tanınmasına rağmen Suriye yönetimine karşı “devlet” “ordu” ve “başkan” ifadelerinin kullanılmamasını istedi. Kaplan, şunları yazdı:

“Gelinen noktada kesin olan iki şey var: İnisiyatif alarak bu süreçteki pozisyonumuzu net belirlemeliyiz. İkincisi ise ülkemiz içinde Esad güçleri için hâlâ Suriye ordusu, Esad rejimi için Suriye devleti ve savaş suçlusu Esad için de “Başkan Esad” diyen medya ve siyaset diline hep birlikte karşı çıkmalıyız.”