Hıncal Uluç TRT'yi kime şikayet etti?

"Emirlerinde tonla maaş alan basın büroları da olmasına rağmen, hiç ama hiç birine yanıt vermediler. Bu yüzden size yazmak zorunda kaldım. Çünkü bu ülkede sorunlar, yukarıdan emir gelmezse düzelmiyor."

Hıncal Uluç TRT'yi kime şikayet etti?

Sabah yazarı Hıncal Uluç, "kayırmacılık" ve "baştan savmacılık"la suçladığı TRT Müzik ile ilgili eleştirileri dikkate alınmayınca Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile görüştüğünü söyledi.

Hıncal Uluç, Oktay'a "Daha önce TRT Müzik Yönetmeni'ne, sonuç alamayınca TRT Genel Müdürü'ne yazdım. Emirlerinde tonla maaş alan basın büroları da olmasına rağmen, hiç ama hiç birine yanıt vermediler. Bu yüzden size yazmak zorunda kaldım. Çünkü bu ülkede sorunlar, yukardan emir gelmezse düzelmiyor" dediğini aktardı.

Uluç'un yazısının satır başları şöyle:

"TRT Müzik'te olup biten kayırmacılıkları, baştan savmacılıkları, şişirmeleri, izleyiciyi hiçe saymaları aylardır yazıp, zerre yanıt alamayınca, yayınlarda sanki inadına bu rezilliklerin artarak devam ettiğine şahit olunca, perşembe sabahı köşemde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a hitaben bir açık mektup kaleme aldım.
Önce "Kusura bakmayın" dedim. "Daha önce TRT Müzik Yönetmeni'ne, sonuç alamayınca TRT Genel Müdürü'ne yazdım. Emirlerinde tonla maaş alan basın büroları da olmasına rağmen, hiç ama hiç birine yanıt vermediler.
Bu yüzden size yazmak zorunda kaldım. Çünkü bu ülkede sorunlar, yukardan emir gelmezse düzelmiyor."
Hayal bile etmediğim bir şey gerçekleşti.
O yazının çıktığı perşembe günü dolmadan, öğleden sonra Başkan Yardımcısı Fuat Oktay aradı, Ankara'dan..
Uzun uzun konuştuk. Ayrıntılara girmeyeceğim.
Girmem de doğru olmaz.
Ama şunu bilmeniz lazım.
Sayın Oktay, sabah yazımı okumuş ve hemen TRT Müzik Yöneticisini ve TRT Genel Müdürü'nü aramış. Onlarla konuşmuş. İşe el koyduğunu söylemiş. Bazı bilgiler istemiş.
Şimdi bana düşen gelişmeleri beklemek ve Başkan Yardımcısı, ülkenin 2 Numarası Oktay'ın müdahalesinin TRT Müzik yayınlarına nasıl yansıyacağını beklemek.
"Numaranız artık bende kayıtlı Sayın Oktay" dedim..
"Ekrandaki gelişmelerden sizi haberdar edeceğim."
Hep beraber bekleyeceğiz, sevgili okurlar.. Benim vergilerimle maaş alıp sadece kendilerine hizmet edenlerin, yüzlerini biraz millete, onun isteklerine çevirip çevirmeyeceklerini göreceğiz.
Sanırım, Sayın Oktay'ın beni daha yazımın mürekkebi kurumadan araması, onlara bir devlet adamlığı dersi vermiştir.
Çünkü bu derse şiddetle ihtiyaçları var..
Sayın Oktay'la konuşmamızdan bir bölümü nakletmem şart oldu bu arada..
Sayın Oktay "Yazınızı okur okumaz, TRT Müzik Yönetmeni ve TRT Genel Müdürü'nü aradım. İkisi de, köşenizi her gün dikkatle okuduklarını ve sizi çok sevdiklerini söylediler" deyince, ister istemez güldüm.
"Bakın Sayın Başkan Yardımcım" dedim.. "Sizinle bugüne dek hiç yüz yüze geldik mi?. Geçiyorum.
Telefonda olsun, iki kelime konuştuk mu?. Hayır!.. Ama siz, yazımın çıkmasından birkaç saat sonra, hem de ilk soruşturmayı bizzat yaparak beni aradınız. Bu ikisi, aylardan beri isimlerini vererek yazdığım bu iki kamu sorumlusu, bir 'Alo' bile demediler bugüne dek ve emirlerindeki basın bürolarına talimat verip iki satır cevap yazdırma tenezzülünde dahi bulunmadılar..
Beni okudukları, sevdikleri ve saydıkları yalandır, Sayın Oktay!."