Hindistan seçimlerinde Modi'ye büyük darbe

Hindistan’da pandemi dönemindeki yanlış uygulamalar nedeniyle eleştirilerin odağındaki isim olan Başbakan Narendra Modi, eyalet seçimlerinde tam anlamıyla bir hüsran yaşıyor.

Hindistan seçimlerinde Modi'ye büyük darbe

Hindistan’da koronavirüsün çifte mutasyona uğramış yeni varyantına rağmen bir yandan kalabalıklar eşliğinde seçim mitingleri düzenleyen diğer yandan da milyonların katıldığı dini festivallere izin veren Başbakan Narendra Modi, eyalet seçimlerinde ağır yenilgi aldı.

Modi’nin partisi Bharatiya Janata (BJP), yaklaşık 1 aydır süren eyalet meclisi seçimlerinde sadece bir eyaleti kazanabildi. Kesin olmayan ilk sonuçlara göre bölgede onlarca miting düzenleyen Modi’nin partisi BJP, Müslüman nüfusun yoğunlukta olduğu Batı Bengal eyaletinde yenilgiye uğradı. Eyalette üçüncü kez Mamata Banerjee liderliğindeki Trinamool Kongre Partisi (TMC) kazandı. Tamil Nadu eyaletinde ise Dravida İlerleme Federasyonu Partisi (DMK) kazanırken, BJP ile ittifak yapan Tüm Hindistan Anna Dravida Munnetra Kazhagam’ı (AIADMK) ise seçimden ikinci parti olarak çıktı. BJP, Kerela eyalet meclisinde hiç sandalye kazanamazken, Puducherry Birlik Toprağı’nda, Tamil Nadu, Kerala ve Batı Bengal’de kayda değer bir başarı elde edemedi.

Uzmanlar, bu sonuçların, pandemiyi kötü yönettiği için tepkilerin hedefindeki Modi’ye karşı muhalefetin daha da güçlenmesine neden olacağını ifade ediyor. Başbakan, salgının en kötü dönemini yaşayan ülkede virüsün yayılmasının önüne geçmek yerine seçim çalışmalarına odaklandığı için eleştirilmişti. Virüs varyantlarını incelemek için oluşturulan özel kurul, mart ayında Hint varyantı hakkında ‘yüksek endişe sebebi’ notuyla hazırladığı raporu Sağlık Bakanlığı ve Modi’nin danışmanıyla paylaştı. Buna rağmen ekonomik gerekçelerle kapanma önlemleri almayan Modi, seçim mitinglerine devam edip dini festivallere izin verdi.

Sağlık uzmanları, ülke genelinde vaka ve ölü sayılarında son günlerde görülen artışta, yürütülen seçim kampanyalarının ve mitinglerin önemli bir etkisi olduğunu dile getirmişti. Ülkede yaşanan aşı sıkıntısından da hükümet sorumlu tutuluyor. Seçimlerin yapıldığı eyaletlerde çiftçiler de, BJP’ye karşı kampanya yürüttü.