Hindistan’dan Çin sınırında gerilimi artıracak hamle

Hindistan ile Çin sınırında geçtiğimiz günlerde sınır ihlali gerekçesiyle çıkan çatışmalarda çok sayıda Hint askeri Çin Halk Kurtuluş ordusu askerleri tarafından öldürülmüş ve esir alınmıştı. Hindistan bölgeye füze savunma sistemi yerleştirdi.

Hindistan’dan Çin sınırında gerilimi artıracak hamle

Hindistan, Çin ile yaşanan sınır çatışmasının ardından Himalaya Dağları’ndaki Ladakh’a karadan havaya füze savunma sistemi yerleştirdi.
Times of India gazetesindeki habere göre, yetkililer, bölgeye Hindistan ordusunun savunma sistemlerinin yerleştirildiğini belirtti.

Hindistan’ın adımı, Çin’in, iki ülke arasındaki Fiili Kontrol Hattı (LAC) boyunca savaş uçağı ve helikopterlerinin faaliyetlerini artırmasının ardından geldi.

“Akash (Gökyüzü)” isimli orta menzilli karadan havaya füze savunma sistemi yerli olarak Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü (DRDO) tarafından geliştirildi.

Çin ve Hindistan arasındaki 3 bin 500 kilometrelik sınır hattının büyük bölümü, iki ülke arasında egemenlik tartışmalarına neden oluyor. Pekin yönetimi, “Güney Tibet” olarak adlandırdığı Hindistan’ın Arunaçal Pradeş eyaletindeki 90 bin kilometrekarelik toprakta hak iddia ederken, Yeni Delhi, Aksai Chin platolarını kapsayan 38 bin kilometrekarelik alanın Çin tarafından işgal edildiğini savunuyor.