Hint siyasetçiden ilginç sözler: Kovid-19'a neden olan virüsün yaşama hakkı var

Ölü sayısının 250 bini aştığı Hindistan'da her gün şoke edici haberler geliyor. Eyalet başbakanının virüsle ilgili açıklaması tepki çekti.

Hint siyasetçiden ilginç sözler: Kovid-19'a neden olan virüsün yaşama hakkı var

Ülkesi salgından kıvranırken, üst düzey Hint politikacının virüsle ilgili söyledikleri tepki çekti.

Ölümcül virüsün "geri kalanımız gibi yaşama hakkına sahip" olduğunu iddia eden Uttarakhand eyaletinin başbakanı Trivendra Singh Rawat, gelen tepkiler üzerine görevinden istifa etti.

Hint politikacı, "Koronavirüsü ortadan kaldırmaya çalışmamalıyız çünkü Kovid-19'a neden olan virüs Sars-Cov-2'nin 'yaşamaya hakkı var' dedi.

'KENDİMİZİ EN ZEKİ SANIYORUZ' 

Yakın zamana kadar kuzey Hindistan'daki Uttarakhand eyaletinin başbakanı Trivendra Singh Rawat, "Felsefi bir açıdan bakıldığında, koronavirüs aynı zamanda yaşayan bir organizmadır" ifadelerini kullandı.

Rawat, “Kendimizi en zeki olarak düşünüyoruz ve onu ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Bu yüzden sürekli olarak kendi kendini değiştiriyor, "dedi.

Çoğu biyolog, virüsleri gerçek yaşam olarak sınıflandırmıyor. Virüsler hücrelerden oluşmazlar, büyümezler ve kendi enerjilerini üretemezler.
Ancak Rawat, virüsün canlı olduğundan emin görünüyor: "Artık (virüsten) uzak durmalıyız. Virüs hareket ediyor, biz de hareket ediyoruz ancak geride bırakmak için ondan daha hızlı hareket etmeliyiz".

'SAÇMALIKTAN BAŞKA BİRŞEY DEĞİL'

Muhalif politikacılar Rawat’ın fikrine şiddetle karşı çıktılar. Uttarakhand Kongre Başkan Yardımcısı Suryakant Dhasmana şunları söyledi: “Devletin (başbakanı) Rawat'ın söylediği, aptalca ve saçmalıktan başka bir şey değildir.

"Aklını yitirdi ve hiçbir vizyonu yok ve bu nedenle partisi tarafından apar topar yerinden alındı."