Hipokrat yeminine ihanet etti mi?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bu süre içerisinde hiç hipokrat yeminine ihanet ettiniz mi?" sorusuna "Topluma karşı sorumluluğum gereği, verdiğim bütün bilgilerin tamamının doğru olduğuna adım gibi eminim" dedi. 

Hipokrat yeminine ihanet etti mi?
Hipokrat yeminine ihanet etti mi?

VERYANSIN TV

Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök’e konuşa Bakan Koca, “Topluma karşı sorumluluğum gereği, verdiğim bütün bilgilerin tamamının doğru olduğuna adım gibi eminim. Verdiğim, ısrarla söylüyorum, tabloda verdiğim bütün bilgiler doğru olan bilgiler" dedi.

Koca, "Toplumun bilmesi gereken bilgiyi verme noktasında bir sorunumuz yok. Toplumun bilmesi gerek. Ama benim elimde birçok bilgi var. Tonlarca bilgi var. Bu bilgilerin bir kısmı yayın haline geliyor olacak” ifadelerini kullandı. 

‘MİLLİ MENFAATTEN KASTIM…’

“Milli menfaatler” konusunda yanlış anlaşıldığını söyleyen Koca, “Benim milli menfaatten kastım, vatandaşımızın sağlığından öte bir şey değil” diye konuştu. 

‘ESAS SIÇRAMAYI BAYRAMDA YAŞADIK’

“Ayasofya açılışından sonra tespit edilen vaka var mı?” sorusuna Koca, “Ayasofya’ya özel bir bildirim olmadı. Ayasofya’ya sadece İstanbul’dan değil, birçok bölgeden kişiler geldi. Ama biz esas en büyük sıçramayı bayramda yaşadık. Bayram ve sonrası bütün Türkiye’ye dağıldı” yanıtını verdi.

‘SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI 30’LARDA’

Sürü bağışıklığının ne zaman olacağına ilişkin de soruyu yanıtlayan Koca, şunları kaydetti:

“Bu kolay değil. Çünkü toplumun yüzde 60-65’inin bağışık olması gerekiyor. Bizde ilk çalışmada biliyorsunuz yüzde 0.86’ydı. Şimdi tekrarlıyoruz, biraz önce söyledim, 15’inden sonra onu açıklamış olacağız. Zannediyorum bu daha da arttı ama öyle yüzde 20, yüzde 30’larla ifade edilebilecek bir rakam olduğuna inanmıyorum. 60-65’ten aşağı olduğu müddetçe de sürü bağışıklığı olmaz. Biz koruyucu tedbirlere devam etmeliyiz.” 

AŞI YÜZDE 60 KORUYUCU MASKE İSE YÜZDE 90

Bakan Koca, aşı gelince maskenin hayatımızdan kalkıp kalkmayacağına ilişkin de “Bir kere şunu söyleyeyim: Emin olun, maske aşıdan daha fazla kişiyi koruyan bir önlem” ifadelerini kullandı ve şöyle devam etti:

“Şunu çok iyi biliyoruz: Maske yüzde 90’ın üzerinde koruma sağlıyor. Aşının ise yüzde 50-60’ları geçmediğini biliyoruz. Dolayısıyla şu dönemde herkesin kişisel aşısı aslında maske. Yani bütün toplumu aşılasak bile, maskenin koruduğu kadar korumayacak. O nedenle maske, sosyal mesafe ve kalabalık ortamlardan kaçınma çok önemli olmaya devam edecek.”

‘GRİP AŞISI 15’İNDEN SONRA’

Bu ayın 15’inden sonra grip aşısının verilmeye başlanacağını kaydeden Koca, vatandaşın “herkes grip aşısı olacak” gibi yanlış bir algı içinde olduğunu söyledi.

‘BUGÜNDEN YARINA BİTMEYECEK’

Koca ayrıca, “Artık yeni dönemde vatandaşın bir hassasiyetle kontrollü sosyal hayat dönemi geçirmesi gerektiğine inanmasını istiyorum. Virüs bugünden yarına bitmeyecek. Ve biz bu virüsle belli bir dönem yaşıyor olacağız” diye de uyardı.