Hollywood'un efsaneleşen ismi hayatını kaybetti

Hollywood'un Altın Çağı"nın yıldızlarından Rhonda Fleming, 97 yaşında hayatını kaybetti.

Hollywood'un efsaneleşen ismi hayatını kaybetti

Fleming'in 14 Ekim'de Santa Monica'da, zatürre kaynaklı nedenlerden hayatını kaybettiği belirtildi. 

Gerçek adı Marilyn Louis olan güzel aktrist,10 Ağustos 1923 tarihinde,Amerikan sinemasının merkezi Hollywood'da doğdu.1943 - 1990 yılları arasında Tv dizi ve filmleri dahil 68 yapıtta rol aldı.

Rhonda Fleming adıyla tanınan Marilyn, Amerikalı bir film ve televizyon oyuncusu ve şarkıcıydı. Çoğunlukla 1940'larda ve 1950'lerde 40'tan fazla filmde rol aldı ve o ortamda çok iyi fotoğraf çektiği için "Technicolor Kraliçesi" lakaplı, zamanının en göz alıcı oyuncularından biri olarak ünlendi. 

Fleming'in beyaz perdedeki ilk rolü Alfred Hitchcock'un 'Spellbound' (Öldüren Hatıralar) filmindeki Mary Carmichael rolüydü. Filmde çok kısa bir rol alsa da oynadığı hiperseksüel Carmichael karakteriyle dikkatleri üzerine çekmişti.

Bu rolde gösterdiği başarının ardından Fleming, yeni yapımların aranan ismi haline geldi. Fleming, komediden drama filmlerine, müzikallerden Westernlara geniş bir yelpazede rol alsa da, "Hollywood'un Altın Çağı" olarak bilinen 1910-1960 yılları arasında canlandırdığı 'femme fatale' karakterlerle birçok kişinin aklına kazındı.

Fleming, oyunculuk kariyerine nokta koyduktan sonra yardım kuruluşlarına yaptığı desteklerle sık sık gündeme geldi.

Fleming, özellikle kanser tedavisi alanında çeşitli hayır kurumlarında çalıştı ve birçok ilgili kuruluşun komitelerinde görev yaptı. 1991'de beşinci kocası Ted Mann ve UCLA Tıp Merkezi'nde Rhonda Fleming Mann Kadınların Kapsamlı Bakımı Kliniğini kurdu .