Hong Kong sokaklarında gerilim tırmanıyor!

Hong Kong'da ABD yanlısı eylemcilerin günlerdir süren şiddet eylemlerine tepki gösteren ana kara yanlısı gruplar sokağa indi.

Hong Kong sokaklarında gerilim tırmanıyor!

Hong Kong‘da Nisan ayından bu yana devam eden protesto gösterileri her geçen gün şiddetleniyor. Son olarak ise, Çin yanlısı vatandaşların düzenledikleri bir etkinlikte eylemcilerle Çin destekçisi vatandaşlar arasında çatışma çıktı.

Hong Kong’da ‘Suçluların iadesi yasası’ bahanesiyle Nisan ayında başlayan protesto gösterileri, söz konusu yasa tasarının iptal edilmesine rağmen devam ediyor.

Yasa tasarısının iptalinin yeterli olmayacağını öne süren Batı yanlısı eylemciler, Hong Kong’un Çin’e bağlı olmasını ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) politikalarına da karşı çıkıyor.

ABD bayrağı taşıyan eylemciler ayrıca, ABD’den Hong Kong’a yönelik müdahalede bulunmasını talep ediyor.

Buna karşılık olarak, Hong Kong’da yaşayan Çin yanlısı vatandaşlar da kimi zaman Çin’e destek eylemleri düzenliyor. Bu grupların eylemi ise dünya basınında yer almıyor.

Hong Kong’da son günlerde düzenlenen Çin yanlısı etkinliklere, Batı yanlısı eylemcilerin saldırması üzerine iki grup arasında kavga çıktı.

Yaşanan çatışmada bazı vatandaşların yaralandığı belirtilirken, kavgayı güvenlik kuvvetleri araya girerek ayırdı.