featured

Hong Kong yönetiminden ABD Kongresi’ne ‘dış müdahale’ uyarısı

service

Hong Kong yönetimi ABD’yi Çin’e bağlı Özel Yönetim Bölgesi’nin iç işlerine karışmama konusuna uyardı.

Hong Kong yönetimi hafta sonu protestocuların kendilerine destek çıkması için ABD Konsolosluğuna düzenlediği yürüyüşün ardından yabancı ülkeleri Çin’e bağlı Özel Yönetim Bölgesi’nin iç işlerine karışmama konusuna uyardı.

Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi hükümeti, yaptığı açıklamada, ABD Kongre üyelerinin “Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası”nın Senato’da kabulü için yeniden meclise sunulacağına dair açıklamalarından üzüntü duyduklarını belirtilerek, “Yabancı yasama organları hiçbir suretle Hong Kong’un iç işlerine müdahalede bulunmamalıdır.” ifadesini kullandı.

Açıklamada, Baş Yönetici Carrie Lam’ın protestoların gerekçesi olan suçluların Çin’e iadesini kolaylaştıran yasa tasarısının geri çekileceğini duyurduğu hatırlatılarak, “Çin ana karasındaki veya deniz aşırı ülkelerdeki yasama meclislerinin Hong Kong’da geçerli yasa yapmaya yetkisi yoktur.” denildi.

‘HONG KONG ÇİN’İN AYRILMAZ BİR PARÇASIDIR’

Çin’in resmi yayın organlarında, ABD Konsolosluğu’na yapılan yürüyüş ve ardından yaşanan şiddet olaylarının, protestoların arkasında dış güçlerin varlığının kanıtı olduğu yorumları paylaşıldı.

China Daily gazetesinde yer alan imzasız başyazıda, “Hong Kong’daki gösterilerin insan hakları veya demokrasiyle ilgisi yok. Dış müdahale sonucu ortaya çıkan olaylar. Merkezi hükümetin sabırlı tavrı zayıflık olarak yorumlanmasın. Şu açıkça bilinmeli ki ayrılıkçılığın her türü ezilerek yok edilecektir.” ifadeleri yer aldı.

Yazıda, “Hong Kong Çin’in ayrılmaz bir parçasıdır; bunu ne göstericiler ne de kirli oyunlar peşindeki dış güçler akıllarından çıkarmalıdır.” denildi.

AMERİKAN MANDACISI PROTESTOCULAR

Hong Kong’da pazar günü Batı yanlısı eylemciler, 14 haftadır süren protestolar kapsamında, ABD Temsilcileri Meclisi’nde kabul edilen “Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası”nın Senato gündemine alınması için ABD Konsolosluğu’na yürüyüş düzenlemişti. Eylemciler, Trump’ın Hong Kong’a müdahale etmesini istemişti.

Yürüyüşün ardından akşam saatlerinde dağılan protestoculardan bazıları merkez metro istasyonunun çıkışında barikatları ateşe vererek yangın çıkarmış ve kentin farklı yerlerinde polis ve göstericiler arasında çatışmalar yaşanmıştı.

Hong Kong’da tartışmalı suçluların iadesi yasa tasarısına karşı protestoların başladığı haziran ayında ABD Temsilciler Meclisine sunulan “Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası”, ABD’nin Hong Kong’a ticaret, ihracat ve iş dünyasına yönelik ayrıcalıklar tanıyan ve kentin özel yönetim bölgesi olarak sahip olduğu özerkliği kabul eden 1992 tarihli ABD Hong Kong Siyaset Yasası’nda değişiklik yapılmasını öngörüyor.

ABD Senatosu Demokrat Parti Grubu Başkanı Chuck Schumer geçen hafta yaptığı açıklamada, Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen tasarının Senato’da oylanarak kabul edilmesi için yeni yasama döneminde girişimde bulunacaklarını açıklamıştı.

‘HONG KONG’UN STATÜSÜ’

Hong Kong, 1898’de imzalanan “kira sözleşmesiyle” uzun yıllar İngiltere hakimiyetinde kaldıktan sonra 1997’de Çin’e devredilmişti. İmzalanan ortak deklarasyon çerçevesinde Hong Kong’a, 2047 yılına kadar Çin’e sadece dış politika ve savunma gibi alanlarda bağlı kalarak “tek ülke, iki sistem” politikasıyla idari bağımsızlığını ve yapısını koruma hakkı tanınmıştı.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hong Kong yönetiminden ABD Kongresi’ne ‘dış müdahale’ uyarısı

You have to agree to the comment policy.