Hrant Dink davasında mütalaa: Yılmazer ve Akyürek'e 'ağırlaştırılmış müebbet' istendi

Hrant Dink’in katledilişine ilişkin 13 yıldır süren davada savcı esasa ilişkin mütalaasını hazırladı.

Hrant Dink davasında mütalaa: Yılmazer ve Akyürek'e 'ağırlaştırılmış müebbet' istendi

VERYANSIN TV

Hrant Dink cinayetine ilişkin 4'ü tutuklu 76 sanıklı davada duruşma savcısı 68 sayfalık esas hakkındaki mütalaaasını dosyaya sundu.

Savcı mütalaasında dönemin İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Sanık Ali Fuat Yılmazer'in FETÖ'nün amaçları doğrultusunda önceden öldürüleceğini bildiği Hrant Dink'in hayatını korumak için görevini yerine getirmediği belirtilerek "Tasarlayarak kasten öldürmeye iştirak", "FETÖ terör örgütü yöneticiliği", "Görevi kötüye kullanmak" ve "Resmi belgede sahtecilik" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve toplam 18 yıl 3 aydan 31 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.
Mütalaada, tutuklu sanık  dönemin Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek'in ise "FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü'nün amaçları doğrultusunda faillerle irtibatlı olarak Hrant Dink'in öldürülmesine yardım ettiği, eylemin öncesinde şahısların iradesini bu yönde teşvik etmiş, eylemin işlenmesi noktasında şahıslara yardımcı olmuş, bu maksatla görevini kötüye kullanarak bir kısım belge, tutanak vs. evrakları yok etmiş ve ilgili makamlara ulaştırmamış olduğu" ifade edildi. Sanık Akyürek'in "Tasarlayarak kasten öldürmeye iştirak", "FETÖ terör örgütü yöneticiliği", "Resmi belgede sahtecilik", "Resmi belgenin yok edilmesi ve gizlenmesi" ve "Görevi kötüye kullanma" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ile 21 yıl 6 aydan 40 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

'ANAYASAYI İHLAL' SUÇUNDAN AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS İSTENDİ

Mütalaada, eski yüzbaşı tutuklu sanık Muharrem Demirkale ve MİT tırlarının durdurulması davasında hapis cezasına çarptırılan eski Adana Jandarma Bölge Komutanı sanık Hamza Celepoğlu hakkında ise "Anayasayı ihlal" suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet , "Kasten öldürme" suçundan da ayrı ayrı müebbet ve "FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi. Dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz hakkında da  "Anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "Kasten öldürme" suçundan müebbet, "Resmi belgede sahtecilik", "Görevi kötüye kullanmak", "Örgüte üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım" suçlarından da 5 yıl 10 aydan 24 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

GÜLER, DİNÇ VE CERRAH'A 1 YIL HAPİS İSTENDİ

Mütalaada, sanık Engin Dinç'in "cinayet hazırlığı yapan şahıslara yönelik gerekli işlemleri yapmayarak ve Hrant Dink'in ikamet ettiği İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü görevlilerine gerekli bilgilendirmeleri yapmayarak, Hrant Dink'in yaşam hakkı korunmamış ise de sanık Trabzon'dan ayrıldıktan sonra, sanığın Hrant Dink'in öldürüleceğine ilişkin gelen ihbarlardan sorumlu olamayacağı sanığın görev yaptığı dönem itibari ile Emniyet Gönel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı'na bildirimde bulunduğu görüldüğü" belirtildi. Sanık Celalettin Cerrah'ın Hrant Dink'in öldürülmesi öncesinde farklı tarih ve zamanlarda şahsın can güvenliğine ilişkin tehditler ortaya çıkmasına karşın Hrant Dink'e şahsi ve fiziki koruma tedbirleri alınması için talimat vermesi gerekli iken bu yönde gerekli talimatları vermediği öne sürüldü. Mütalaada, cinayetten önce dönemin Trabzon İstihbarat Daire Başkanı olan Eskişehir İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, İstanbul eski İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler ve dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah hakkında "Görevi kötüye kullanmak" suçundan 3 aydan 1 yıla kadar hapis istendi.

Dönemin Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Faruk Sarı'nın "Tasarlayarak kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi, "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma" suçundan 7.5 yıldan 15 yıla, "Resmi belgeyi gizlemek, yok etmek" suçundan 2 yıldan 5 yıla, "Görevi kötüye kullanma" suçundan 6 aydan 2 yıla olmak üzere toplam 10 yıldan 22 yıla kadar hapsi istendi.

OGÜN SAMAST'IN TÜRK BAYRAKLI FOTOĞRAFI

Ogün Samast'ın 20 Ocak 2007 tarihinde Samsun'da yakalanması üzerine Samsun Tem Şube Müdürlüğü'ne götürüldükten sonra burada Samast’a zorla Türk Bayrağı tutturarak fotoğraf ve video çekimi engellemediği gerekçesi ile Samsun İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Yakup Kurtaran'ın, "Anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "Silahlı örgüt üyeliği" suçundan da 7.5 yıldan 15 yıla yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

FOTOĞRAFTAKİ MÜDÜRE AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET TALEBİ

Mütalaada, fotoğrafta yer alan polislerden dönemin Samsun Terörle Mücadele Müdürvekili Metin Balta’nın “Ogün Samast'ın görüntülerinin çekilmesi talimatını verdiği ve söz konusu görüntülerin basın yolu ile yayılmasını sağlayarak FETÖ’nün cinayet üzerindeki amacını gerçekleştirmeye çalıştığı” vurgulanarak, ağırlaştırılmış müebbet hapsi talep edildi. Balta aynı zamanda FETÖ’nün Emniyet yapılanması içerisinde “A5” koduyla (FETÖ’ye ve liderine mensubiyeti olan, teslimiyeti, sadakati ve bağlılığı en üst seviyede olan kişi) fişlendiği ortaya çıkmıştı. Savcı, tutuksuz yargılanan Balta'nın hükümle birlikte tutuklanması da istedi.

Tetikçi Ogün Samast'ı bir suçlu gibi değilde adeta bir kahraman gibi yaklaştığı ve sonrasında bu görüntülerin basına yansıması sonucu ‘cinayetle ilgili algı oluşturulduğu’ gerekçesiyle yargılanan dönemin Samsun İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görevli komiser Ahmet Çetiner’in ‘silahlı terör örgütüne üye olma’, ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme’ gibi suçlardan beraatine karar verildi. Ogün Samast'ın fotoğraf çekiminin yapılacağı sırada, Atatürk'ün "Vatan toprağı kutsaldır, kaderine terkedilemez" sözünün tam olarak fotoğrafta görülebilmesi için personele şapkalarını da çıkarttıran Samsun İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli astsubay Birol Ustaoğlu’nun da aynı suçlardan beraatine karar verildi. Her iki sanığın da ‘ses ve görüntülerin kayda alınması, görevi kötüye kullanma, gizliligin ihlali, suçu ve suçluyu övmek" suçlarından cezalandırılmaları istendi.

Mütalaada, Hrant Dink cinayetinin işlendiği süreç öncesinde FETÖ'nün yayın organı Zaman gazetesinde, sonrasında TGRT-FOX TV'de muhabir olarak görev yapan ve Ogün Samast'ın fotoğraflarının medyaya servis edilmesiyle de suçlanan tutuklu sanık Ercan Gün'ün "Anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet ile "FETÖ üyeliği" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

ALTAY'A 35 YIL 6 AYA KADAR HAPİS TALEBİ

Dönemin Trabzon Emniyet Müdürü sanık Reşat Altay'ın "Kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi" suçundan 20 yıldan 25 yıla kadar hapsi, "Resmi belgeyi bozmak, yok etmek, gizlemek" suçundan 3 yıldan 7 yıl 6 aya kadar, "Görevi kötüye kullanma" suçundan da 6 aydan 2 yıla olmak üzere toplam 23 yıl aydan 35 yıl 6 aya kadar hapsi istendi. Altay'ın hükümle birlikte tutuklanması da talep edildi. Dönemin İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun'un 17 Şubat 2006 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığına gönderilen F/4 gizli haber raporlarını inceleme gereği duymaması nedeniyle görevin gereklerini yapmakta ihmal veya gecikme göstererek kişilerin mağduriyetine sebep olması nedeniyle görevi kötüye kullanma suçundan 3 aydan 1 yıla kadar hapsi istendi.

13 SANIĞIN DOSYASININ AYRILMASI İSTENDİ

Mütalaada, firari sanıklardan Fetullah Gülen, Adem Yavuz Arslan, Coşgun Çakar, Ekrem Dumanlı, Halil İbrahim Koca, Mehmet Akif Yılmaz, Mehmet Faruk Mercan, Metin Canbay, Ömer Faruk Kartın, Serkan Şahan, Yılmaz Angın, Yunus Yazar ve Zekeriya Öz'ün dosyalarının ayrılması istendi.

11 SANIĞA TÜM SUÇLARDAN BERAAT İSTEMİ

Sanık Şeref Ateş'in yargılama sırasında vefat etmesi nedeniyle davasının düşürülmesi talep edilen mütalaada, 11 sanığın ise tüm suçlardan beraati istendi.