HSK’nın tepesinde iki istifa… Yeni istifalar da gelecek mi?

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Genel Sekreteri Fuzuli Aydoğdu ve Teftiş Kurulu Başkanı Yunus Nadi Kolukısa istifa etti. Veryansın Tv'nin edindiği bilgilere göre, HSK üyesi Mehmet Akif Ekinci’nin de istifa edebileceğine yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığı öğrenildi. 

HSK’nın tepesinde iki istifa…  Yeni istifalar da gelecek mi?
HSK Genel Sekreteri Fuzuli Aydoğdu ile HSK Teftiş Kurulu Başkanı Yunus Nadi Kolukısa’nın görevden ayrılma dilekçesi vermeleri üzerine HSK Genel Kurulunca seçim yapıldı. Seçim sonucunda, Bolu Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Seyfi Han Genel Sekreter, HSK Başmüfettişi Abdullah Alacahan ise Teftiş Kurulu Başkanı olarak atandı.

Hakimler ve Savcılar Kurulu’nda (HSK) Genel Sekreter ve Teftiş Kurulu Başkanlığında görev değişimi oldu.

HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamada, Genel Sekreter Fuzuli Aydoğdu ile Teftiş Kurulu Başkanı Yunus Nadi Kolukısa’nın görevden aflarını içeren dilekçeleri üzerine, HSK Genel Kurulu’nun bugün olağanüstü gündemle toplandığını bildirdi.

Yılmaz, 6087 sayılı yasa hükümlerinin öngördüğü usul uyarınca yapılan seçim sonucu, gösterilen adaylar arasından seçilen üç isim içinden Bolu Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Seyfi Han’ın Genel Sekreter olarak atandığını kaydetti.

Başkanvekili Yılmaz, Genel Kurulda yapılan oylama sonucu ayrıca HSK Başmüfettişi Abdullah Alacahan’ın Teftiş Kurulu Başkanı, yine genel kurulda yapılan oylama sonucu HSK Başmüfettişi Oğuz Akalın’ın ise Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görevlendirildiklerini açıkladı.

YENİ İSTİFALAR GELECEK Mİ?

Öte yandan, HSK üyesi Mehmet Akif Ekinci’nin de istifa edebileceğine yönelik çıkan bazı iddiaların gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Veryansın Tv’nin yargı kaynaklarından edindiği bilgilere göre, Ekinci’nin istifa etmesinin söz konusu olmadığı bildirildi. Ekinci’nin FETÖ ile etkin ve samimi mücadele eden biri olduğu, İstanbul’da Sulh Ceza Hakimi ve Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olarak 15 Temmuz sürecinden sonra etkili olarak mücadele ettiği ve HSK’da uyumlu çalışmasıyla bilindiği öğrenildi.
HSK 1. Daire Başkanlığı’nda görevli Hamit Kocabey hakkında da asılsız iddiaların yazıldığını belirten yargı kaynakları, “Hamit Kocabey asker ve avukatlık geçmişi olan biri. HSK’da etkin, hatta hakimlikten gelmemesine rağmen sahada görev yapan en uçtaki hakim ve savcılarla diyalog kurabilen etkili biri. HSK’da da uyumlu çalışıyor” bilgisini paylaştı.